Vytápění domu — jak se liší novostavba od starého domu?

Největší množství energie v domácnostech se spotřebuje na vytápění domu. Jde o celé dvě třetiny a spotřeba navíc rok od roku stoupá. Pokud si hlídáte výdaje za bydlení, pak byste se určitě měli zaměřit na to, kolik za rok protopíte.

Pro celkovou spotřebu je důležitý hlavně stav budovy, kde bydlíte. To platí bez ohledu na to, jakým způsobem si doma topíte. Známé pořekadlo „topí pánu bohu do oken“ můžeme vztáhnout na neuvážené větrání, ale také neizolované zdi, profukující okna nebo škvíry, kudy teplo uniká.

Jak na úsporné vytápění?

Proto byste se jako první měli zajímat o tepelně-izolační vlastní vašeho domu či bytu. I pro rok 2023 platí dotační program Nová zelená úsporám Light, ve kterém je možné získat peníze na zateplení rodinného domu či výměnu oken.

Pro efektivní vytápění starého domu je potřeba nejdříve eliminovat úniky tepla. Pokud není možná renovace, pusťte se do méně nákladných řešení, která jsou ve vašich možnostech. Jestli jste dosud topili zemním plynem, je namístě zvážit změnu nebo instalaci druhého zdroje vytápění. 

Dlouhodobě nejdostupnější je topení pevnými palivy. Vedle oblíbeného vytápění dřevem jsou to také dřevěné pelety, které výrazně zvyšují komfort. Automatický kotel na pelety totiž umožňuje téměř bezobslužný režim, a to hlavně díky samočinnému přikládání paliva.

Vytápění různých typů budov

Jaké vytápění do novostavby?

S cílem šetřit spotřebu energie platí pro všechny nově stavěné domy přísnější pravidla. Od začátku roku 2022 se musí každá novostavba vejít pod stanovenou energetickou náročnost a spotřebu neobnovitelné energie.

Nově stavěné budovy tak musí mít téměř nulovou spotřebu energie a výrazně se přibližují standardům pasivních budov s důrazem na využití obnovitelných zdrojů.

Energie pod zemí i ve vzduchu

Pro vytápění nízkoenergetického domu jsou v současnosti nejpopulárnější tepelná čerpadla, která slibují nízké náklady. Nejběžnější typ vzduch/​voda je oblíbený hlavně kvůli přijatelné pořizovací ceně a nenáročné instalaci. Právě tento typ ale nemusí být dostatečně výkonný ve výše položených oblastech Česka, nebo když udeří větší mrazy.

Tepelné čerpadlo

V tomto ohledu je jistější využití tepelného čerpadla země/​voda, které čerpá geotermální energii pod zemí. Náklady na instalaci jsou ale vyšší, příprava složitější a je nutné najít vhodné místo pro podzemní vrt nebo uložení dlouhých kolektorů.

Kombinujte víc zdrojů tepla

Stavby s nulovou spotřebou si vystačí s málem. Pro vytápění pasivního domu tak můžete zvolit zdroj s výkonem několik kilowatt. I proto se mohou majitelé spolehnout kromě tepelného čerpadla na elektrické vytápění, nejčastěji formou podlahového topení.

V novostavbách najdeme často i druhý zdroj vytápění domu– krb nebo krbová kamna na dřevo, případně pelety. Splňují podmínku většího zapojení obnovitelných zdrojů a jde dlouhodobě o cenově příznivé palivo.

Krbová kamna

5 věcí, na které při vytápění rodinných domů nezapomínat

  • Dobře se informujte

Volba topného systému nebo výměna starého kotle představuje důležité rozhodnutí. Ve hře je totiž hodně peněz na pořízení a následný provoz. Nenechte se zlákat první reklamou, kterou uvidíte, ani slepě nekopírujte sousedy. Každý dům je jiný a každá rodina má jiné zvyklosti, pokud jde o požadovanou teplotu v místnostech, ochotu ručně přikládat nebo větrat jen rekuperací.

  • Přemýšlejte dlouhodobě

Kotel, krb nebo soustavu radiátorů budete mít v domě desítky let. Nikdo nevíme, jak se budou vyvíjet ceny energií a paliv nebo jak to bude s jejich dostupností. Proto je ideální mít i záložní zdroj vytápění. Pokud můžete, udělejte si v novém domě komín nebo aspoň přípravu pro pozdější dokončení. Ve starším domě můžete využít místo v kotelně pro instalaci kotle na pevná paliva. Zvažte provoz automatického kotle na pelety s nenáročnou obsluhou, který se může hodit v pozdějších letech.

  • Netopte zbytečně

Při vytápění rodinného domu se vyplatí omezit teplotu v místnostech, když nejste doma nebo během noci. Na spaní stačí 18 °C a v době dovolené můžete jen temperovat, aby zdi nevychladly. Pro nastavení rozvrhu využijte pokojové termostaty nebo dostupné aplikace pro vzdálený přístup. Chytré technologie vám hrají do karet. I chod kotle na pelety můžete jednoduše ovládat na dálku. Zbytečnému vytápění domu předejte i díky propojení kotle s čidlem venkovní teploty.

  • Vsaďte na dostupné zdroje

Během energetické krize se ukázalo, jak moc jsou naše výdaje pod vlivem vzdálených světových burz se zemním plynem a elektřinou. Naproti tomu máme v Česku dostatek lokálních paliv, ať už dřeva nebo dřevěných pelet. Navíc jde o obnovitelné zdroje pocházející z místních lesů. Při využívání pevných paliv nemusíte čekat, jaké zálohy vám budou vypočtené. Jednoduše si vyberete z dostupných dodavatelů a palivo si doma v klidu uskladníte.

Pelety
  • Ekologie je důležitá

Věděli jste, že při nevhodném vytápění vzniká víc škodlivin, než kolik zapříčiní automobilová doprava? I proto je na vesnicích mnohdy horší vzduch než ve městě. Pro životní prostředí můžeme udělat mnohé. Nepoužívat při vytápění rodinného domu staré kotle nebo nevhodné palivo a upřednostnit obnovitelné zdroje před těmi fosilními. Při výměně starého kotle emisní třídy 1 a 2 můžete stále využít dotace. Na vytápění si pak můžete pořídit nový kotel na dřevo nebo pelety nebo třeba tepelné čerpadlo.