Topení dřevem je stále moderní i cenově výhodné
Vytápění dřevem má v domácnostech univerzální použití. Své místo najde jak v novostavbách, tak jako hlavní zdroj ve starších domech. Aby vše fungovalo podle vašich představ, je potřeba dodržovat i několik pravidel.
V roce 2021 využívalo dřevo na topení 800 tisíc českých domácností. Pro část jde o hlavní zdroj tepla a víc než polovina z nich používá dřevo v kombinaci s jiným způsobem, nejčastěji společně s kotlem na plyn. Ale právě od zemního plynu se mnoho lidí v posledních měsících snaží odpoutat. A dřevo je výborným řešením.
Stále velmi výhodně
Zatímco ceny plynu a elektřiny zažily prudký růst, palivového dříví rozhodně nepodražilo tak výrazně. Samozřejmě nejlevnější dřevo mají ti, kdo vlastní nějakou část lesa (I to má samozřejmě určitá pravidla. Nejde kácet jen tak vše, co vás napadne.) nebo mohou využívat například obecní pozemek k samotěžbě. Pokud to chcete mít bez starostí, poři’dte si již naštípané dřevo z nějakého e‑shopu či na inzerát. Dost často se tam zbavují lidé nepotřebného dřeva zadarmo a nebo levněji jak jinde.
Při nákupu dřeva na pile nebo od dodavatele můžete ušetřit například tím, že zvolíte měkké dřevo nebo si větší polena naštípete sami. Proto nejdráž vychází tvrdé dřevo na topení, které už je vysušené, štípané a naskládané.
Tvrdé, nebo měkké?
Jak tedy vybrat nejlepší dřevo na topení? Cena není jediným ukazatelem toho, jaká polena budou nejlépe hořet. Tvrdé dřevo je obecně považováno za kvalitnější, ale odborníci se shodují, že dobře využijete i dřevo jehličnanů (smrk nebo borovice).
Záleží totiž na situaci. Pro zapálení ohně, rychlé rozhoření a vytopení místnosti se lépe uplatní právě měkké dřevo. Snadno z něj také uděláte třísky. Naopak dřevo z dubu, buku nebo habru je vhodnější pro dlouhodobé přikládání do kotle. Dlouho hoří i žhne a má stabilní plamen.
Vyvarujte se topení mokrým dřevem
Při pokácení obsahuje dříví víc než 80 procent vlhkosti, a proto se rozhodně nemůže hned použít k topení. Ideální vlhkost je pod 20 procent, k čemuž potřebuje tvrdé dřevo až dva roky vysychání ve vhodných podmínkách. Jaké to jsou?
Vyskládané dřevo má být pod stříškou, aby na něj nepršelo a nesněžilo. Důležité je proudění vzduchu a izolace od země. Pohlídejte si také, jak polínka naskládáte. Kůra by neměla být nahoře, aby nezadržovala vlhkost.
Proč používat jen suché dřevo na topení?
Dostatečně suché dřevo neuvolňuje při spalování nebezpečné emise škodlivých látek. Pokud topíte vlhkých dřevem, poškozujete kromě životního prostředí také svůj krb či kotel. Navíc se připravujete o část výhřevnosti dřeva, protože musí nejdříve dojít k odpaření vody. Vlhké palivo víc čoudí a zanáší kotel i spalinové cesty.
Kolik dřeva spálíte?
Pokud chcete využívat topení dřevem, spotřebu ovlivní několik věcí. První rozdíl je v tom, zda jde o hlavní nebo záložní zdroj tepla. Kamna v novostavbě o výkonu sotva pár kilowatt mají rozhodně jinou spotřebu než kotel na dřevo, který má vytopit rodinný dům včetně ohřevu teplé vody. Na druhou stranu díky své vysoké účinnosti využívá energii naloženého paliva na maximum a tím spotřeba dřeva klesá.
Vliv na spotřebu dřeva má také výkon kotle či kamen, velikost domu a jeho tepelně-izolační vlastnosti. Pro občasné zatopení v krbu či kamnech můžete používat také kupované dřevěné brikety.
Topení dřevem a ekologie
Moderní kotle na dřevo dosahují nejvyšší, tedy páté emisní třídy a splňují také přísné podmínky takzvaného ekodesignu. Dřevo je obnovitelný zdroj energie, který má podle měření nulovou uhlíkovou stopu. Co to znamená? Při jeho spalování se uvolní jen množství CO2 odpovídající tomu, kolik ho strom během svého růstu absorboval.
Jak vypadá topení dřevem po roce 2022?
Na září 2022 byl stanovený původní termín pro konec používání neekologických kotlů emisní třídy 1 a 2, případně kotlů podomácky vyrobených. Jde především o kotle na uhlí. Kvůli jejich velkému množství v českých domácnostech nakonec česká vláda tento termín odsunula na září 2024.
Jako náhradu za starý kotel můžete zvolit právě moderní zplynovací kotel na dřevo. Kotel H4EKO‑D lze připojit k domácí Wi-Fi síti a díky tomu už nikdy nezapomenete přiložit. Na mobil vám totiž přijde upozornění, že dochází palivo. Na výměnu starého kotle za nový kotel na dřevo je možné využít jeden ze dvou dotačních programů – Nová zelená úsporám nebo Kotlíkové dotace.