Víte, čím topit v rodinném domě?
Rozhodnutí, jakým způsobem budete vytápět svůj dům, je velmi důležité. Ovlivní nejen to, kolik zaplatíte za topnou sezónu, ale také, jak se budete muset o teplo v domě starat. Proto je nejlepší poradit se s odborníky a zvážit vaše možnosti a zvyklosti.
Je velký rozdíl, zda budete stávající systém vytápění modernizovat, nebo stavíte nový dům a musíte splnit zákonné normy. Nejprve se musíte rozhodnout, jaký topný systém a zdroj energie či palivo chcete používat.
Podle toho se uzpůsobují stavební prvky v domě – například vhodná otopná soustava, spalinové cesty nebo potřebný prostor v technické místnosti. V případě moderního tepelného čerpadla musíte počítat s umístěním vnitřní i venkovní jednotky nebo realizací zemních prací na pozemku.
Třetím důležitým krokem je výběr správného výkonu, který odpovídá nárokům vaší domácnosti.
Čím topit ve starém domě?
Starší domy nemají obvykle tak dobré tepelně-izolační schopnosti, a proto z nich teplo více uniká. Pokud můžete, zvažte zateplení fasády nebo výměnu starých oken a vchodových dveří. V současnosti stát přispívá na jejich modernizaci v dotačním programu Nová zelená úsporám Light.
Ve většině obcí v Česku je sice zavedený plyn, ale v posledních měsících je jeho cena rekordně vysoká. Snížit náklady na vytápění u starších domků dokážou pevná paliva, která jde pořídit výrazně levněji než plyn. Jde především o dřevo, dřevěné pelety nebo hnědé uhlí.
Kotel na pevná paliva pak můžete používat jako hlavní zdroj tepla nebo jako alternativu ke stávajícímu zdroji vytápění, který není v současné době tak výhodný. U starších domů počítáme spíše s topnou soustavou, která ohřívá vodu v klasických radiátorech. Ale kotel na tuhá paliva můžete snadno zkombinovat i s teplovodním podlahovým vytápěním, které potřebuje nižší teplotu vody.
Čím topit v novostavbě?
Nové domy musí být podle zákona stavěné tak, aby měly minimální spotřebu energií. Vykazují jen velmi malou tepelnou ztrátu a pro vytápění vystačí jen s několika kilowaty. Od roku 2022 se navíc opět zpřísnily požadavky, a tak musí novostavby splňovat podmínky téměř nulové spotřeby a navíc část energie musí pocházet z obnovitelných zdrojů.
To nahrává využívání tepelných čerpadel, kotlů na biomasu nebo krbových kamen, zatímco elektřina se mezi obnovitelné zdroje nepovažuje. Rozhodnutí, čím topit, musíte vyřešit ještě ve fázi projektování nového domu, kdy se počítá energetická náročnost budovy. Při posuzování vždy záleží na konkrétním typu budovy, její orientaci ke světovým stranám a provedení stavby.
Co pomůže? Spotřebu elektřiny můžou snížit například fotovoltaické panely a požadavek na využívání obnovitelné energie splňují kotle na dřevo nebo dřevěné pelety. Proto se často používají jako jeden z více zdrojů vytápění v novostavbách. Automatický kotel na pelety umožňuje téměř bezobslužný provoz. Na druhou stranu dřevo je finančně dostupnější palivo.
Při větší vstupní investici si raději nechte od odborníků spočítat návratnost vložených peněz. Pořízení a instalace fotovoltaických panelů nebo tepelného čerpadla totiž stojí statisíce korun. Zajímejte se také o životnost těchto technologicky složitých zařízení, například i použitých baterií a možnost opravy.
Stejně tak myslete hned od začátku na komín, pokud chcete topit v kotli na pevná paliva nebo mít v interiéru krb či kamna. Kromě komínu pro odvod spalin budete potřebovat také přívod externího vzduchu, který bývá nutný v nízkoenergetických, pasivních či zateplených domech.
Čím topit v krbu?
Otevřené krby, které se stavěly dříve, dnes nahradily designové krbové vložky a kamna. Jsou praktičtější a mají mnohem lepší účinnost. Nejčastěji je vídáme v obývacích pokojích nových domů, a pokud umožňují pohled do otevřeného ohně, nabízejí kromě tepla také příjemnou relaxaci. Pokud nejsou vybavené výměníkem, nemůžete počítat s tím, že zvládnout vytápět celý prostor domu.
Na otázku, čím topit v krbových kamnech nebo v krbu, je nejčastější odpovědí palivové dřevo. Přesto existují i krbové vložky na pelety a stále oblíbenější jsou také lisované dřevěné brikety.
Jaké dřevo na topení je nejlepší? Hlavně musí být suché. Aby klesla vlhkost pod požadovaných 20 procent je zapotřebí dva až tři roky vysychání ve vhodných podmínkách. Při používání vlhkých polen se připravujete o část výhřevnosti dřeva a také zkracujete životnost kamen i spalinových cest. To stejné platí také pro palivo, kterým topíte v kotli na dřevo.
Měkké dřevo jehličnatých stromů nebo břízy využijete především při rozdělávání ohně, protože se snadněji rozhoří. Rychleji také získáte pocit tepla.
Naopak tvrdé dřevo (dub, buk nebo habr) se hodí pro dlouhodobé přikládání. Hoří déle a stabilněji, lépe žhne a díky tomu se hodí i pro vytápění v kotli. Chcete, aby byl na hořící dřevo v krbu také mimořádně hezký pohled? Pak vsaďte na polínka buku.