Tuhá paliva a jaké máte možnosti

Jaký je výběr tuhých paliv, jak jsou dostupné, kolik zhruba stojí a jak se vám vyplatí.

Tuhá paliva a jaké máte možnosti

Dřevo

Dřevo je tradiční tuhé palivo. Toto privilegium mu dodává výjimečnou pozici. Někteří uživatelé dřeva říkají, že teplo ze dřeva je „teplejší a trvalejší“. Vnímají jeho pradávnou úlohu a milují i jeho vůni. Výhřevnost dřeva závisí na jeho druhu. Konkrétně ji zjistíte v našem článku Výhřevnost paliv

Moderní kotle na dřevo jsou ekologické a účinné. Proto je jejich obsluha jednodušší, než by se mohlo zdát. Do kotlů je potřeba používat suché dřevo, které minimálně 2 roky prosychá. To klade nároky na prostor, kde máte palivo uskladněné, případně si můžete kupovat již suché dřevo. Cena dřeva je pak různá podle regionu i stupně zpracování.

Uhlí

Uhlí je z tuhých paliv nejlevnější. Na druhou stranu popel a prach, který je při manipulaci s ním všudypřítomný, může být pro někoho odrazující. Podobně jako argument, že se jedná o neobnovitelný zdroj paliva. Každopádně kotel na uhlí spadá do 4. emisní třídy a splňuje podmínky ekodesignu. Automatický kotel na uhlí je účinný a snadno se ovládá. Spotřeba se za rok 2020 pohybovala pro menší rodinný dům kolem 5,5 tuny, což finančně může být asi 20 000 Kč. Bližší informace o uhlí obecně i vytápění uhlím se dozvíte v článku Vše, co jste chtěli vědět o uhlí.

Koks

Koks je uhlí, které prošlo koksovnou. Ta ho zbavuje tzv. prchavé hořlaviny. Prchavá hořlavina je složka uhlí (i dřeva), která při zahřívání z paliva postupně uniká a pokud dojde k dosažení zápalné teploty, tak vzplane.

Pro uživatele to znamená, že palivo potřebuje vysokou zápalnou teplotu, ale pak mnohem déle hoří. Náročnost procesu se odráží na jeho ceně za kilo. Za uhlí zaplatíte zhruba 3,90 Kč, ovšem za kilo koksu asi 11,40 Kč. Jeho výhřevnost je asi 29,5 MJ na kilo oproti černému uhlí, které má 21 MJ.

Lidí, kteří topí koksem, můžou být v České republice tisíce, ale nyní se již kotle na koks neprodávají. Ještě před pár lety existoval kotel na koks od značky Viadrus, v nabídce už však není.

Dřevěné brikety

Dříve se piliny považovaly za odpad, na pilách jich bylo mnoho a někteří začali uvažovat, jak je využít. Proto se později začali používat do kamen a kotlů, až vznikly například kotle, kterým se říkalo „piliňáky“. Do těchto kotlů se piliny napěchovaly a uprostřed se udělal otvor, tím vznikla hmota, která hořela.

Později se začaly piliny lisovat a vznikly brikety, které se používají do kotlů na dřevo nebo do krbů a kamen. Dřevěné brikety mají speciální vlastnost – když se nahřejí, zvětší 2x svůj objem. Proto je ale nikdy nesmíte naložit do plna.

Brikety z jiných materiálů

Brikety se lisují z nejrůznějších paliv. Hnědouhelné brikety vznikají slisováním hnědouhelného prachu. Z našich kotlů je můžete přikládat do kotle na uhlí H4EKO‑U. Cena za kilo se pohybuje kolem 6,8 Kč. Další možností jsou černouhelné brikety, které se přikládají do kotlů na černé uhlí. Anebo rašelinové brikety, které se vozí například z Běloruska a u nás jsou z ekologických důvodů zakázané.

Pelety

Pelety jsou následnicemi briket. Jedná se o malé válečky slisovaných pilin, tedy původního odpadu z pil. Díky uniformnímu malému tvaru jsou ideální do automatických kotlů, které si je snadno můžou samy dávkovat. Další informace o peletách si můžete přečíst v článku Vše, co chcete vědět o peletách.

Zajímavá tuhá paliva v Evropě

Věděli jste, že ve Španělsku někdy spalují slupky z ořechů? A na Ukrajině, Bělorusku a Rusku zase ve velkém spalují slupky ze slunečnicových semínek? Také ve speciálních velkých kotlích je možné spalovat celé balíky slámy. A v Rakousku zase topí tisíce lidí dřevní štěpkou. U nás v České republice tolik možností pro experimentování nemáme. 

Jaké palivo je vám blízké

Vyberte si vhodné palivo pro vás. A k němu si zvolte ideální kotel na tuhá paliva