Jak zjistit emisní třídu kotle
Podívejte se na tabulku emisních tříd a zjistěte, do jaké třídy patří váš nynější kotel.
Co to jsou emisní třídy kotlů
Každý kotel na tuhá paliva vypouští do ovzduší emise, které škodí naší planetě. Právě tyto emise spolu s účinností kotle jsou základními parametry pro zařazení kotlů do emisních tříd.
Čím má kotel menší emise, tím je ve vyšší emisní třídě.
Pojem emisní třída kotlů se začal užívat v roce 2003. A kotle koupené před tímto rokem nejsou do žádné emisní třídy zařazeny, protože v době, kdy byly vyrobeny toto označení neexistovalo.
Od září 2024 nás čekají změny
V České republice od září 2024 vstupuje v platnost zákaz používání kotlů 1 a 2 emisní třídy (nebo emisní normy kotlů), ale také zákaz kotlů starších roku 2003, které označení třídy nemají. A dále užívání kotlů, které si šikovní svářeči vyrobili sami. Pokuta za starý/neoznačený kotel se pak může při kontrole vyšplhat až na 50 000 Kč.
Jak zjistíte emisní normy kotlů
Emisní třídu kotle zjistíte na výrobním štítku vašeho kotle, který je obvykle na zadní části kotle. Pokud nemůžete štítek najít, zavolejte nám na číslo (+420) 571 675 240. Pokud to bude v našich možnostech, rádi vám poradíme. Tato tabulka emisní třídy kotlů vám pomůže porovnat, kolik emise vypouští kotle jednotlivých tříd.
Všechny nové kotle OPOP spadají do 4. nebo 5. emisní třídy
Kotle na tuhá paliva OPOP splňují nejpřísnější standardy a jsou vysoce účinné. Spadají do 4. nebo 5. emisní třídy. Výhodou pro zákazníka je zázemí české firmy a široká síť montážních a servisních firem.
Máte kotel s nízkou emisní třídou?
Čas na výměnu kotle se krátí, ale stále zbývá čas využít jeden z nabízených dotačních programů. Podle splnění podmínek vám zaplatí 50 až 95 procent uznatelných nákladů. Přečtěte si odpovědi na deset nejčastějších otázek týkajících se výměny a dotací.
Nebo nám zavolejte na číslo (+420) 571 675 240, poradíme vám s výběrem kotle, s případnými dotacemi a doporučíme vám i montážní firmu ve vašem okolí.