emisní třídu kotle

Jak zjistit emisní třídu kotle

Podívejte se na tabulku emisních tříd a zjistěte, do jaké třídy patří váš nynější kotel.

Co to jsou emisní třídy kotlů

Každý kotel na tuhá paliva vypouští do ovzduší emise, které škodí naší planetě. Právě tyto emise spolu s účinností kotle jsou základními parametry pro zařazení kotlů do emisních tříd. 

Čím má kotel menší emise, tím je ve vyšší emisní třídě.

Pojem emisní třída kotlů se začal užívat v roce 2003. A kotle koupené před tímto rokem nejsou do žádné emisní třídy zařazeny, protože v době, kdy byly vyrobeny toto označení neexistovalo.

 

Od září 2022 nás čekají změny

V České republice od září 2022 vstupuje v platnost zákaz používání kotlů 1 a 2 emisní třídy (nebo emisní normy kotlů), ale také zákaz kotlů starších roku 2003, které označení třídy nemají. A dále užívání kotlů, které si šikovní svářeči vyrobili sami. Pokuta za starý/neoznačený kotel se pak může při kontrole vyšplhat až na 50 000 Kč. 

 

Jak zjistíte emisní normy kotlů

Emisní třídu kotle zjistíte na výrobním štítku vašeho kotle, který je obvykle na zadní části kotle, pokud nemůžete štítek najít, zavolejte nám na číslo (+420) 571 675 252. Poradíme. Tato tabulka emisní třídy kotlů vám pomůže porovnat, kolik emise vypouští kotle jednotlivých tříd.

tabulka emisních tříd kotlů
Podívejte se na tabulku emisních tříd kotlů.

Všechny nové kotle OPOP spadají do 4. nebo 5. emisní třídy

Kotle na tuhá paliva OPOP splňují nejpřísnější standardy a jsou vysoce účinné. Spadají do 4. nebo 5. emisní třídy. Výhodou pro zákazníka je zázemí české firmy a široká síť montážních a servisních firem.

Máte kotel s nízkou emisní třídou?

Čas na výměnu kotle se krátí, ale od podzimu 2021 by se měla pravděpodobně rozběhnout další vlna dotací. V minulé vlně jste na výměnu kotle mohli získat až 85 % plánované investice, u nadcházející vlny očekáváme podobnou podporu. Rádi vám poradíme osobně, zavolejte nám na číslo (+420) 571 675 240, poradíme vám s výběrem kotle, s případnými dotacemi a doporučíme vám i montážní firmu ve vašem okolí.