Proč koupit kotel právě teď?

Chcete přejít na levnější způsob vytápění nebo plánujete nahradit dosluhující kotel? V obou případech je teď nejlepší doba pro úpravu topného systému. Platí to i pro ty, kdo mají starý kotel, který je nutné vyměnit kvůli novým pravidlům. Dáme vám 5 pádných důvodů, proč byste pořízení nového kotle na pevná paliva rozhodně neměli odkládat.

Poslední zima byla pro mnohé české domácnosti zkouškou ohněm, a to doslova. Rekordní ceny za plyn výrazně zvedly náklady na vytápění a příští topnou sezónu to může být podobné. Připravte se na to a přejděte na dostupnější vytápění. Kotel na tuhá paliva je tou správnou volbou.

Brzy bude pozdě

Vybírat můžete z trojice pevných paliv — dřevo, uhlí nebo dřevěné pelety, ale nečekejte dlouho. Už příští rok bude nutné odstavit z provozu staré kotle emisní třídy 1 a 2 a zájem o kotle i montéry může zvednout ceny a prodloužit dobu dodání.

5 důvodů, proč pořízení kotle na pevná paliva neodkládat

1. Změny cen kotlů v roce 2024

Nákupní ceny kotlů a náklady na instalace se do příštího roku určitě nesníží, ba naopak pravděpodobně stoupnou. Vzhledem k vysoké inflaci, rostoucím nákladům a vyšší poptávce můžete počítat s dalším zdražováním

2. Vyčerpané kapacity montážních firem

Nečekejte, až se instalačním firmám, které kotle montují a uvádějí do provozu, zaplní diáře. Termín, kdy je potřeba ukončit provoz starých kotlů se blíží a montéři budou mít čím dál víc práce a delší lhůty na vyřízení

Podle odborníků stále zbývá 150 tisíc kotlů emisní třídy 1 a 2, které bude nutné ze zákona vyměnit. Je to i váš případ? K tomu připočtěte velké množství domácností využívajících zemní plyn, které chtějí přejít na levnější způsob vytápění. Kdo si termín nedomluví včas, nemusí se na něj letos vůbec dostat.

3. Nedostupnost kotlů u výrobců

Skladové zásoby kotlů se mění podle poptávky a není to tak dávno, kdy firmy musely dělat na nové kotle pořadníky. V současné době si mohou zákazníci bez problémů vybírat z celého sortimentu OPOP a dodání proběhne během několika dnů. 

U obchodních partnerů máme skladem celý výrobní sortiment kotlů na tuhá paliva včetně novinky, kterou je zplynovací kotel na dřevo H4EKO‑D MAX ve výkonovém rozsahu 25 až 55 kW.

Kotel na dřevo H4EKO-D MAX

4. Kotlíkové dotace za rohem

Už v létě 2023 začne nová vlna Kotlíkových dotací, která nízkopříjmovým domácnostem zaplatí celých 95 procent nákladů na výměnu starého kotle emisní třídy 1 nebo 2

Jde o částku až 130 tisíc korun pro nákup nového kotle na pelety nebo dřevo. Část peněz můžete čerpat předem jako zálohu

Co je důležité? Vyčleněná částka 1,7 miliardy korun vystačí maximálně na 15 tisíc výměn, takže není na co čekatVyměnit kotel můžete už teď a papíry k dotaci vyřídit, jakmile bude dotační výzva ve vašem kraji odstartovaná.

5. Hotovo pro novou topnou sezónu

Nervozita před zimními měsíci určitě stoupne. Současné zastropované ceny plynu a elektřiny platí zatím do konce roku 2023 a nikdo neví, jak se bude trh vyvíjet. 

Nejen proto se rozhodně vyplatí pořídit si do domu druhý zdroj energie, u kterého máte náklady víc pod kontrolou. Vytápění pevnými palivy má ve srovnáních dlouhodobě nejnižší náklady. Pak záleží jen na vás, zda kotel na pevná paliva využijete jako hlavní, nebo jako vedlejší způsob topení

Další výhoda pevného paliva je v tom, že se můžete libovolně předzásobit. Například na jaře bývají nákupní ceny kvůli poklesu poptávky výrazně nižší

Na zimu připraveno

Před investicí do nového kotle se poraďte s odborníky a dobře zvažte, jaký typ a výkon potřebujete. Z široké nabídky kotlů OPOP si určitě vyberete ten pravý. Užijte si nový moderní kotel a vytápění pod kontrolou už příští zimu.