Jak probíhá montáž kotle na tuhá paliva

Instalace kotle nebo výměna nového za starý není složitá, ale je potřeba všechno dobře naplánovat. Doporučujeme obrátit se na odbornou topenářskou firmu nebo proškoleného odborníka, který montáž kotle spolehlivě zabezpečí.

Přestože se dají kotle vybírat i objednávat na internetu, je určitě lepší, když se předem domluvíte s topenářem v okolí svého bydliště. Prohlédne vaši kotelnu nebo technickou místnost, zhodnotí stav celé topné soustavy a hlavně vám doporučí vhodný typ kotle, případně pomůže s výběrem správného výkonu, pokud nemáte projektovou dokumentaci.

Důležité je vybrat také vhodné příslušenství, čerpadla, zařízení pro ohřev vody nebo například akumulační nádrž pro kotle s ručním přikládáním.

Výměna kotle za nový

Výběr výkonu kotle je velmi důležitý a musí vycházet z aktuálního stavu domu. Pokud jste během posledních let například zateplovali fasádu nebo měnili okna, může vám stačit nižší výkon kotle než dřív. Je důležité také změřit prostor, kam se má nový kotel vejít, a šířku přístupových dveří. I pokud máte omezené místo, z naší nabídky kotlů si určitě vyberete.

Kotel do novostavby

Při stavbě nového domu je instalace topného systému jednodušší. Výběr výkonu kotle vychází z projektové dokumentace. Novostavby mají téměř nulovou energetickou náročnost, a tak postačí opravdu malý výkon zdroje vytápění. Při využití podlahového topení se navíc ohřívá voda na nižší teplotu než do klasických radiátorů.

 

radiátor

 

Kdy naplánovat montáž nového kotle

Výměna kotle bez úpravy topné soustavy zabere obvykle jeden až dva dny, přesto je lepší zvolit období mimo topnou sezónu. Pokud se jedná o celkovou modernizaci topného systému včetně radiátorů, zabere práce klidně týden.

Počítejte s tím, že čekací doba na montáž od topenáře se zvláště v období podzimu a zimy může prodloužit.

Dodání nového kotle na tuhá paliva

Vybraný kotel si můžete objednat sami, ale je běžnější, že kotel objedná a dodá topenář, se kterým se předem domluvíte. Zároveň zajistí také instalaci a uvedení do provozu. 

Vyhnete se tak situaci, že si domů objednáte vybraný model, ale nebudete mít domluvený termín na montáž kotle. Cena za instalaci se mění v závislosti na náročnosti, počtu kilometrů a dalších individuálních požadavcích.

Nechte si předem připravit cenovou nabídku na instalaci kotle se všemi položkami.

V případě výměny může montážní firma také odvézt starý kotel k ekologické likvidaci

Instalace kotle na tuhá paliva

Montáž kotle provádí proškolená firma nebo topenář, který absolvuje školení u konkrétního výrobce. Díky tomu přesně ví, jak má postupovat. Seznam firem, které montují kotle OPOP, najdete v tomto seznamu montážníků kotlů

Proškolený topenář vám po uvedení do provozu ukáže, jak kotel obsluhovat, nastavovat a především, jak kotel na tuhá paliva čistit. Zapojí také elektronická zařízení pro regulaci teploty nebo pro ovládání na dálku.

Instalace od certifikovaného odborníka je nezbytná také pro uznání delší záruky. Kotle od OPOP mají prodlouženou záruku až na 5 let.

TIP: Nezapomeňte ani na komín! 

Před uvedením kotle do provozu i při výměně musíte pozvat kominíka, který zkontroluje stav komína, případně provede nové vyvložkování

Při výměně zdroje je vždy nutná také revize spalinové cesty.

Servis kotle

Řada firem specializujících se na montáž kotlů nabízí i jejich servis, opravy, případně nutné revize kotlů jednou za tři roky. Proto si kontakt na svého topenáře uložte.