Každá topná sezóna je jiná. Záleží na počasí

Taky každoročně vyhlížíte konec topné sezóny? Těšíme se na jaro i na to, že aspoň část roku nebudeme platit za vytápění. V českých podmínkách jde jen o několik měsíců a pak se kotle i teplárny znovu rozjedou naplno. Víte, kolik dnů v roce hřeje vaše topení? 

Pokud máte doma vlastní zdroj vytápění, můžete si topit nebo přitápět dle libosti. Záleží na vašich zvyklostech a požadavcích na tepelný komfort. Když je vám chladno, jednoduše zapnete kotel, upravíte požadovanou teplotu nebo zatopíte v krbu.

Ale domácnosti připojené na centrální dálkové topení takovou možnost volby nemají. Teplo vyrobené v teplárně se rozvádí pomocí systémů dálkového vytápění a mimo otopné období se nedodává.

Oblíbené řešení v bytových domech

Na systém centrálního vytápění je v Česku připojeno 1,7 milionu domácností, především v bytech. Centrální zdroje tak jsou největším dodavatelem tepla a teplé vody pro domácnosti v bytových domech. V roce 2021 to představovalo 66 % domácností, zatímco vytápění zemním plynem využívalo jen 25 % domácností v bytových domech.

Výhodou bytů s centrálním dálkovým vytápěním je to, že se jejich obyvatelé nemusí o nic starat. Pouze si kontrolují stav radiátorů a případně provedou odvzdušnění. 

Kdy začíná topná sezóna?

Podle ministerstva průmyslu a obchodu je otopné období stanovené od 1. září a do 31. května následujícího roku. To ale neznamená, že v celém tomto termínu budou v bytech rozpálené radiátory. Jde o schválené rozmezí, kdy může probíhat topná sezóna. Vyhláška se týká celého území Česka, ale je jasné, že například jižní Morava má jiné klimatické podmínky než Podkrkonoší.

V každém městě tak topná sezóna začíná nezávisle na ostatních a každý rok to může být jindy. Záleží na aktuálním počasí a předpovědi pro další dny. 

Teplárny začínají s oficiálními dodávkami tepla až tehdy, když dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 °C. Zároveň se na další den nečeká větší teplo. Podle dat připadá reálný začátek topné sezóny průměrně na 17. září.

Kdy končí topná sezóna?

I přerušení nebo ukončení centrálních dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot a prognózy ČHMÚ. Podle aktuálního počasí a průběhu zimy se může topné období každoročně výrazně měnit.

Hromadné vytápění bytů končí tehdy, když průměrná denní teplota venku dva dny po sobě přesáhne 13 °C a už se neočekává pokles teplot další den.

Nevýhody dálkového vytápění

Při centrálním vytápění nejde výdaje příliš kontrolovat. Až do finálního vyúčtování majitel vlastně neví, kolik protopil. Spotřebu tepla tak lze sledovat jen obtížně a problémem může být i rozúčtování za společné prostory.

V případě vlastního zdroje vytápění člověk vidí, kolik dřeva spálil nebo jakou měl spotřebu pelet, případně jak naskakuje spotřeba energií na plynoměru či elektroměru.

Někomu nemusí vyhovovat ani časový harmonogram centrálního vytápění. V noci se obvykle nevytápí a někde se mnohahodinová přestávka týká i dodávek teplé vody.

Čím topí teplárny?

V českém teplárenství stále hrají prim fosilní zdroje, a to hnědé uhlí a plyn. Společně tvoří 80 procent využívaného paliva. Zatímco plyn je nutné převážně dovážet ze zahraničí, uhlí pochází z našeho území. Přechod na obnovitelné zdroje paliva postupně probíhá, ale stále jde o nízké procento.