Jaký zvolit způsob ohřevu vody

Jakým způsobem se dá ohřívat voda, když topíte kotlem na pevná paliva? A jaké jsou obecně možnosti ohřevu vody v rodinném domě? Čtěte více.

kotel na ohřev vody na dřevo

Kotel na ohřev vody vs. ohřívač vody

Pro začátek si ujasněme někdy zaměňované pojmy. Kotel na ohřev vody není správný technický termín. Kotel ohřívá vodu na topení, to je voda, která teče z kotle do radiátorů nebo do podlahového topení a ohřívač vody ohřívá vodu na koupání, tedy vodu tekoucí z kohoutků na vodu.

Jaké jsou způsoby ohřevu vody v rodinném domě

Ohřívat vodu můžete v principu třemi způsoby.

Přímotopný ohřívač vody

Přímotopný ohřívač vody neboli bojler ohřívá přímo vodu v ohřívači. V principu funguje podobně, jako když si rozděláte oheň pod hrncem vody. Ohříváte vodu jednoduše přímo. 

Přímotopné ohřívače se rozdělují na přímotopné ohřívače se zásobníkem, které ohřívají vodu v zásobníku, nebo na přímotopné ohřívače průtokové, kde ohřívač začne vodu ohřívat, až když otočíte kohoutkem, a proto chvíli trvá, než se teplá voda rozteče (ohřeje).

Přímotopný způsob se dělí na tři typy podle použitého zdroje paliva na plynové, elektrické a takové, které používá jako zdroj pevná paliva.

Přímotopný plynový ohřívač vody ohřívá vodu na koupání plynem.

Přímotopný elektrický ohřívač vody ohřívá vodu elektrickou spirálou, která funguje tak, že jí prochází elektrický proud, který spirálu zahřívá, voda v ohřívači se tak ohřívá vzniklým teplem. 

Přímotopný ohřívač vody na tuhá paliva jsou z našich produktů lázeňská kamna LK 100 (někdo jim technicky nesprávně říká kotel na ohřev vody na dřevo). Jedná se o podobný princip, jako když přiložíte dřevo pod hrnec. Zapálíte oheň, který rychle ohřeje vodu. 

Nejprodávanější značky přímotopných ohřívačů vody jsou od tradičního výrobce DZD Dražice a výrobce elektrických ohřívačů vody Tatramat (nyní již součástí německé skupiny Stiebel Eltron).

Nepřímotopný ohřívač vody

Nepřímotopný ohřívač je takový, který neohřívá vodu přímo, ale využívá teplo z jiného zdroje, třeba z kotle na pevná paliva (chybně je někdy označovaný jako kotel s ohřevem vody), z plynového kotle nebo například ze solárního systému. V ohřívači je umístěna spirála, kterou prochází voda ohřátá v jiném zdroji tepla a tím ohřívá vodu v ohřívači vody. 

Voda se tedy ohřívá nepřímo, je to jako byste ohřívali vodu pod jedním hrncem a tuto ohřátou vodou hadičkou vedli do druhého hrnce, a tak druhou vodu ohřála hadička.

Kombinovaný ohřívač vody

Kombinovaný způsob využívá více zdrojů tepla. Vodu v ohřívači tak například ohřívá voda z kotle na tuhá paliva, elektrospirála a ještě k tomu voda ze solárních panelů.

A jak ohřívat vodu, když máte kotel na tuhá paliva

Naše kotle na tuhá paliva je možné nastavit tak, aby ohřívaly i vodu na koupání. Pokud ale uvažujete i o jiných způsobech ohřevu, sepsali jsme pro vás i jiné možností kompatibilní s kotlem na tuhá paliva.

  1. Kotel na tuhá paliva může ohřívat vodu v nepřímotopném ohřívači vody. Voda z kotle ohřívá i vodu v ohřívači. To je nejobvyklejší způsob. Například kotel na pelety má zimní a letní režim. Na léto se snadno přepne do letního režimu, aby ohříval jen vodu na koupání. Podívejte se na naše kotle na tuhá paliva.
  2. Další obvyklý způsob je kombinovaný. Voda z kotle ohřívá vodu v ohřívači současně s elektrospirálou, která ohřívá vodu v ohřívači také.
  3. Doplňkem kotle na tuhá paliva může být plynový přímotopný ohřívač vody.
  4. Oblíbenou variantou například na chatách je kombinace kotle na tuhá paliva s lázeňskými kamnami LK 100. Výhoda je, že v létě si zatopíte pouze v lázeňských kamnech, a nemusíte topit v kotli.

Pokud uvažujete o možnostech ohřevu vodu v domu, neváhejte se zeptat. Rádi vám poradíme i my na telefonním čísle + 420 571 675 240.