Výměna kotle na tuhá paliva – průvodce 

Do září roku 2024 je potřeba vyměnit staré neekologické kotle na tuhá paliva za nové, kterých kotlů se to týká zjistíte v našem článku Jak zjistit emisní třídu kotle. V tomto článku vám představíme, jak může takový proces vypadat.

Výměna kotle na tuhá paliva – průvodce

Jak probíhá výměna kotle na tuhá paliva

Jsme na trhu již od roku 1959, a tak už dobře víme, jak při výběru kotle přemýšlet a na co si dát pozor při povinné výměně kotle.

 1. Ohodnoťte váš současný kotel

Nejdříve si odpovězte na základní otázky, abyste rozklíčovali, jaký kotel pro vás bude ideální.

 • Jak jste byli s nynějším kotlem spokojení?
 • Jak se vám čistil?
 • Jak často jste museli vysypávat popel? Vyhovovala vám frekvence?
 • Jaké pro vás bylo přikládání a ovládání kotle?
 • Řešili jste nějaké problémy na kotli, často se vám kazil nebo jste měnili nastavení?
 • Vyhovoval vám výkon kotle (přetápěli jste a museli jste kotel tlumit, nebo naopak výkon kotle nestačil a byla vám zima)?

Tyto informace vám napoví, jak by měl vypadat a fungovat váš nový kotel. Možná také zjistíte, že bude lepší vybrat jinou značku kotle nebo montážní firmu. Některé problémy totiž mohou vzniknout při nesprávné montáži nebo servisování.

 1. Jakým palivem chcete topit?

Vybrat si správné palivo je klíčové, proto jsme pro vás napsali článek Průvodce výběrem kotle na tuhá palivaJaký si vybrat automatický kotel na tuhá paliva.

 

V kostce se dá říct, že kotle na dřevo jsou pouze na ruční přikládání. Oblíbené kotle na pelety vám dokážou zajistit vysoký komfort, protože umí pelety sami doplňovat do hořáku i se sami čistit. Naproti tomu kotle na uhlí jsou nyní nepřekonatelné v nízké ceně paliva.

 1. Dělali jste nějaké úpravy na domě?

Úpravy domu mohou změnit vaše potřeby na výkon kotle. Pokud má nižší výkon, než potřebujete, máte doma zimu. Vyšší výkon zase znamená, že musíte často větrat a kotel dusíte. Proto se zamyslete, jestli jste dělali nějaké úpravy domu. 

 

Menší výkon budete potřebovat, pokud jste zateplovali podlahu, opravovali střechu, vyměňovali nová okna atd. Vyšší výkon zase oceníte, když jste například postavili patro nebo doplnili radiátory. Vhodný výkon pro váš dům vám doporučí montážní firma, kterou je potřeba oslovit před zakoupením kotle.

 1. Kolik do nového kotle můžete investovat? 

I nejobyčejnější nové kotle na tuhá paliva jsou ekologické a splňují podmínky ekodesignu. Vyšší řady kotlů jsou navíc uživatelsky pohodlnější. Dokážou se zapálit i uhasit samy, samy si přikládají, regulují teplotu v domě podle termostatů i venkovního teplotního čidla atd.

 1. Jaký kotel se vám líbí?

Podívejte se na kotle na tuhá paliva a vyberte si typ, který by vám vyhovoval.

 1. Pozvěte si domů montážní firmu

Odborníci váš výběr zhodnotí z hlediska potřebného výkonu kotle, velikosti nejen kotelny (více v článku Jak vybrat potřebnou velikost kotle) a dalších parametrů. Po domluvě s vámi kotel objednají, doručí a nainstalují. Mnoho firem kotel může i pravidelně servisovat.

 1. Využijte dotace na nový kotel

Existují různé dotační programy jako kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám, které vám z větší části mohou nový kotel financovat. Hlavní podmínkou je především vybrat si kotel na biomasu, tedy na dřevo nebo dřevní pelety. Konkrétní podmínky vám sdělí montážní firma, nebo je zjistíte v našem článku Jaké jsou dotace na kotle na tuhá paliva).

Co se starým kotlem?

Některé montážní firmy se vám o starý kotel rovnou postarají. Pokud si chcete kotel rozebrat sami, tak kovové části patří do sběru, elektronika do speciálních kontejnerů a izolace na skládku. Více informací o ekologické likvidaci kotle, i o tom jak získáte potvrzení o ekologické likvidaci, se dočtete v našem článku Jak na ekologickou likvidaci kotle na tuhá paliva.

Cena za výměnu kotle

Investice do výměny starého kotle za nový je velmi individuální. Může být velmi nízká i poměrně nákladná. Záleží například na stavu vašeho komína a topného systému, v jaké cenové kategorii si kotel vyberete i jestli zvolíte kotel na biomasu, aby bylo možné využít dotace na nový kotel

Rozhodněte se dobře

Vybrat si nový kotel je velké rozhodnutí a nemalá investice. Proto je dobré si vše řádně promyslet a probrat s odborníky, aby vám kotel sloužil bez problému desítky let.