Průvodce výběrem kotle na tuhá paliva

Jaký kotel vybrat? Zjistěte, jaké palivo se na co hodí, jaké má výhody a nevýhody. I kolik zhruba stojí jeho roční provoz.

Jakým palivem topit

Jaký koupit kotel na tuhá paliva

U kotle na tuhá paliva je důležité ujasnit si tyto body. Zaprvé vybrat si pro vás vhodné palivo a s tím souvisí i rozhodnutí, jestli preferujete ruční nebo automatický kotel na tuhá paliva. Zadruhé promyslete si rozměry kotle, za třetí si vyberte značku, která má pro vás dostačující síť montážních a servisních firem. Další důležitá položka je výkon kotle, ale ten vám vybere již odborník, který vám bude kotel instalovat. 

My vám v tomto článku osvětlíme výhody a nevýhody všech paliv.

Co je to peleta

Pelety jsou vlastně slisovaný dřevní odpad, kousky dřeva, které při zpracování na pilách odpadají. Jedná se tedy o ekologický způsob vytápění, protože dříve odpad končil na skládkách. Doporučujeme kupovat certifikované pelety, které mají na každém balení značku světové certifikace EN+ A1, která určuje nejvyšší jakost pelet.

Pelety

Cena pelet je stabilně poměrně nízká a v rámci roku stabilní. Našim zákazníkům doporučujeme kupovat pelety mimo sezónu, kdy je cena nižší. Podle nejnovějších údajů rodinný dům spotřebuje při vytápění peletami cca 4,5 — 5 tun pelet za topnou sezonu (při výkonu kotle 20 kW), což v roce 2020 bylo zhruba 25 000 Kč. Po celé republice vznikají peletárny, takže pelety dostupné jsou a budou.

Výhody a nevýhody pelet

Pelety doporučujeme zákazníkům, kteří chtějí mít s přikládáním co nejméně starostí. Díky své konstrukci si totiž kotle na pelety můžou palivo doplňovat samy i se sami zapalovat. Pak už záleží na míře automatizace kotle, některé kotle se samy i čistí. A když máte prostor je možné mít kotel nastavený tak, že si přikládá sám (z vašeho sila) celou zimu. Vytápění peletami je pohodlné, čisté a jednoduché.

Jaký kotel na pelety vybrat

Zákazníci by se měli rozhodovat podle výkonu kotle, ceny, stupně automatizace, který chtějí a značky. U kotlů na tuhá paliva je dobré myslet i na montáž, protože je nutné, aby kotel zapojil odborník.

Dřevo

Cena kusového dřeva je nižší než cena za pelety. Podle údajů se za rok v rodinném domě spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění při výkonu kotle 20 kW. Pokud si domácnost dřevo kupuje, je cena zhruba 22 000 Kč. Pokud má navíc někdo za domem svůj les, stojí ho dřevo jen jeho práci.

Výhody a nevýhody dřeva

Vytápění dřevem je finanční ale i citová záležitost. Zákazníci říkají, že teplo ze dřeva je jiné údajně “teplejší a trvalejší”. Další věcí je jeho vůně a radost ze zpracování i přikládání. A o přikládání opravdu jde. Automatický kotel na dřevo neexistuje a i nejmodernější kotle na dřevo jsou ruční. To se pro někoho může jevit jako nevýhoda dřeva. Další potenciální výhoda i nevýhoda je potřeba doplnit ke kotli akumulační nádrž. Jedná se o nutnou investici, která vám na druhou stranu zajistí prohřívání domu, i když netopíte.

Někteří zákazníci také chtějí jednoduchý kotel na dřevo, protože není závislý na elektřině, a proto je pak netrápí časté výpadky. 

Jaký kotel na dřevo vybrat 

Zákazníci by se měli rozhodovat podle velikosti, ceny a značky kotle. Kvalitní kotel na dřevo vám při správné údržbě vydrží i desítky let. Je potřeba myslet i na servisní a montážní síť, protože je nutné, aby kotel zapojil odborník a občas kotel servisoval.

Jaký kotel na uhlí

Vytápění uhlím je momentálně nejlevnější způsob vytápění kotlů na tuhá paliva. Současné kotle na uhlí splňují přísné požadavky emisních norem a ekodesignu a poskytují i delší dobu hoření paliva na jedno naložení díky velké násypné šachtě.

Momentálně se spotřeba za rok pohybuje pro rodinný dům kolem 5,5 tuny, což finančně může být asi 20 000 Kč.

Kombinované kotle

Pokud vám nevadí uvolnit vyšší finanční prostředky můžete využít kombinaci dvou vytápění. V nabídce máme všechny kombinace dvou způsobů vytápění. Jedinými nevýhodami je vyšší pořizovací cena a větší požadavky na prostor, protože kombinovaný kotel na dřevo a peletykombinovaný kotel na uhlí a pelety jsou vlastně dva propojené kotle s menšími rozměry. A pro přechod vytápění z jednoho druhu paliva na druhý je někdy nutné provést na kotli pár úprav.

Jaký kotel do domu

Výběr kotle nenechávejte na emocích. Zvolte si vhodný zdroj vytápění je důležitý předpoklad pro výběr kotlů. S dalšími záležitostmi vám již pomůže montážní firma, kterou si ve vašem okolí vyberete.