Jak zkombinovat zdroje vytápění a ušetřit?

Využívat v domě více způsobů vytápění není žádná rozmařilost. Naopak – možnost střídání podle situace vám dá příležitost ušetřit na celkovém účtu za topnou sezónu. Pokud máte možnost instalovat druhý zdroj vytápění, určitě nad tím uvažujte.

Jsou domy, do kterých se další kotel zkrátka nevejde. Ale jestli prostor na další zařízení v kotelně či technické místnosti máte, nabízí se vám skvělá možnost, jak topit výhodněji a bez závislosti na jednom dodavateli či typu paliva. 

V ideálním případě by bylo nejlepší mít doma zdroje tepla na všechny druhy paliv – elektrokotel, plynový kotel, kotel na dřevo, kotel na uhlíkotel na pelety. Těžko ale najít člověka, který si domů nainstaluje všechny. To je obvykle nemožné, nejen kvůli prostoru. Jaké kombinace tedy dávají největší smysl?

Nižší náklady jako první výhoda

Finanční úspora je jeden z hlavních důvodů, proč mít k dispozici víc zdrojů tepla. Nejnižší náklady mají dlouhodobě pevná paliva, nejvyšší je naopak cena plynu a elektřiny 

Při nákupu pevných paliv navíc lze využívat aktuálních slevových a posezónních akcí, případně se předzásobit na libovolně dlouhou dobu. 

Zatímco u dřeva, uhlí i pelet si můžete vybírat z řady lokálních dodavatelů a jejich nabídky, se stanovenými zálohami za energie toho moc nenaděláte. Smlouvy s dodavateli zemního plynu a elektřiny bývají většinou na rok či dva, případně dobu neurčitou a změny můžete provádět pouze podle smluvních podmínek, kterým jste se zavázali.

Větší pohodlí jako druhá výhoda

Druhým důvodem pro kombinaci více zdrojů vytápění je využití automatického provozu a vzdáleného ovládání. Na jedné straně jsou zcela automatické zdroje (typu plynové a elektrické topení), které fungují zcela nezávisle, i když nejste doma. 

O kombinaci plynového vytápění s kotlem na tuhá paliva jsme již psali. Zjistíte v něm veškeré podrobnosti!

Tomuto bezobslužnému provozu se přibližují automatické kotle na pelety, jejichž chod lze ovládat i na dálku a v samočinném režimu fungují průměrně pět až sedm dnů. 

Na opačné straně stojí kotle na dřevo, které vyžadují pravidelné manuální přikládání a bez vašeho přičinění zkrátka topit nebudou. Ale i to se dá elegantně vyřešit. Při kombinaci kotle na dřevo s jiným zdrojem lze nastavit automatický přechod, například na tepelné čerpadlo, plynový kotel nebo kotel na pelety. Jakmile dojde tepelná energie ze dřeva naloženého v násypné šachtě, topení se přepne a funguje dál samočinně.

Jak efektivně kombinovat zdroje vytápění

Je jasné, že každá domácnost bude podle svých nároků a požadavků preferovat něco jiného. Někteří lidé si nedokážou představit, že štípají a přikládají dřevo. Jiní upřednostňují pouze energii z obnovitelných zdrojů. V rodinách, které často odjíždějí mimo domov, se určitě uplatní vzdálené ovládání vytápění. Naštěstí existuje tolik variant, že si vybere snad každý.

Na výběr nejvhodnější kombinace se můžete podívat ze čtyř úhlů pohledu: 

  1. Chci levné topení = co největší úsporu na vytápění: 

  • Vhodná volba:
  • Kotel na dřevo + uhlí (například H4EKO‑U)
  1. Chci uspořit a čas od času automatický provoz

  1. Chci uspořit a potřebuji automatický provoz

  • Vhodná volba: 
  • Plynové topení + kotel na dřevo / uhlí (například H4EKO‑U)
  • Kotel na pelety + dřevo / uhlí (například H4EKO‑U s hořákem na pelety nebo Biopel mini kombi)
  1. Chci výhradně automatický provoz a možnost ušetřit na vytápění

Automatický provoz usnadňuje vytápění

Právě automatický chod topení patří mezi nejčastější důvody, proč do domu přidat druhý zdroj tepla. Několikadenní automatizaci spolehlivě pokryje kotel na pelety a dům vytápí, i když jste v práci nebo na víkendovém výletu. Během delší dovolené můžete vytápění zapnout na dálku před plánovaným návratem. 

Podobně pelety poslouží i v domech, v nichž žijí senioři nebo lidé s menší fyzickou zdatností. Samočinné vytápění plynule běží a dosypání paliva stačí například o víkendu, když přijede na návštěvu rodina.

Na výběr podle intenzity vytápění

Při vícezdrojovém vytápění se navíc lépe přizpůsobíte počasí venku a ročnímu období.

TIP: Jeden způsob využíváte pro přitápění na podzim a na jaře, druhý v zimě, kdy je potřeba dům víc vyhřívat. 

Toto rozdělení se dobře uplatní i při kombinaci kotle s tepelným čerpadlem typu vzduch – voda. Během měsíců, kdy je venku teplejší počasí, tepelné čerpadlo vyšší topný faktor (COP), takže topí efektivněji

Provoz může být opravdu výhodný, protože není potřeba časté využívání takzvaného dotopu, který spotřebovává elektřinu ze sítě. Ale naopak během zimních mrazivých dnů se může vytápění tepelným čerpadlem výrazně prodražit. Jak se tomu vyhnout?

Tepelné čerpadlo doplňte kotlem na dřevo

Pokud budete mít doma také kotel na dřevo a připojenou akumulační nádrž, můžete během zimy, kdy je spotřeba nejvyšší, využívat také spalování dříví. Provoz se zlevní a ani obsluha není náročná. Po spotřebování tepelné energie dřeva se může automaticky zapnout tepelné čerpadlo a pokračovat ve vytápění domu.

TIP: Důležité je vždy správně zvolit výkon tepelného zdroje.

Výhody i nevýhody při vytápění tepelným čerpadlem jsme popsali v předchozím článku.

Řešení pro majitele tepelných čerpadel

Instalaci kotle na pevná paliva hojně využívají majitelé tepelných čerpadel, u nichž se v reálném provozu ukázalo, že provoz čerpadla není tak výhodný, jak předpokládali. V takovém případě se uplatní nejen topení dřevem, ale i kotel na pelety, který při vytápění a ohřívání vody doplní nainstalované čerpadlo. Topení a celkové náklady pak budete mít pod kontrolou.

Promyšlená investice se vrátí

Možná si řeknete, jak se na tom dá ušetřit, když musíte investovat do nákupu dvou zařízení. Jde ale především o vaši nezávislost na jediném druhu energie, typicky zemním plynu či elektrice. Pokud nemáte v domě alternativní zdroj vytápění, nezbývá vám než akceptovat případné cenové skoky a zkrátka snižovat svou spotřebu.

Navíc v době, kde ceny energií rostou, už bývá na rychlé vyřešení situace zpravidla pozdě. To se ukázalo například během roku 2022, kdy lidé masově objednávali solární panely a na dodání tepelných čerpadel i kotlů na pevná paliva mnohde existovaly pořadníky.

Zaneprázdněné byly i montážní firmy, takže na instalaci se stejně čekalo. Kvůli vysoké poptávce stouply ceny a majitelé domů se často museli rozhodovat pod tlakem.

Jak se takové stresové a nevýhodné situaci vyhnout? Využijte klidnější dobu pro správný výběr zdroje vytápění. Během jara a léta je nejlepší doba nechat na odbornících, aby vám spočítali potřebný výkon a poté v klidu stihli instalaci a zapojení. Před novou topnou sezónou budete mít hotovo.

Vytápění staršího domu a novostavby

Rozdíly mezi energetickými nároky nového a staršího domu jsou velké a mohou činit třeba 20 i víc kilowatt. Pokud u staršího domu neproběhla rekonstrukce a zateplení fasády, dochází k významné tepelné ztrátě, a proto potřebuje zdroj o vyšším výkonu. Možnost přejít na levnější palivo se tedy určitě vyplatí.

Zajímají vás, hlavní rozdíly při vytápění novostavby a staršího domu? Najdete je u nás na blogu.

Ale využití více zdrojů vytápění není doménou jen starších domů – má smysl i v novostavbě. Pro domy s minimální tepelnou ztrátou je zbytečné investovat do tepelného čerpadla, jehož pořizovací cena šplhá do stovek tisíc. Pokud má novostavba tepelnou ztrátu například jen 3 kilowatty, stačí pořídit elektrické podlahové topení nebo elektrokotel a jako doplňkový zdroj kamna nebo krb na dřevo.

I krbová kamna se počítají 

Kotel na biomasu tedy není jediným řešením. Mnohde bude dostačující a optimální kombinace s krbovými kamny na dřevo. Jejich instalace nevyžaduje náročné stavební úpravy, důležité je hlavně připojení ke komínu. Osvědčená je kombinace plyn + krbová kamna nebo elektrokotel + krbová kamna.

Kamna se umísťují do obytné místnosti, nejčastěji do obývacího pokoje, kde kromě tepla vytváří i příjemnou kulisu praskajícího dřeva.

Tipy z naší nabídky:

  • Kotel H4EKO‑U – univerzální kotel na uhlí i dřevo, ke kterému můžete připojit také hořák na pelety.
  • Kotel Biopel mini kombi – set kotlů na dřevo a pelety, kterému stačí jeden komín. Automatický přechod z vytápění dřevem na spalování pelet.
  • Krbová kamna – produktová novinka, kterou pro vás připravujeme.