Kdy se domácnostem sníží cena za plyn?

Domácnosti využívající k topení zemní plyn, vyhlíží dobu, kdy se na ceníky od dodavatelů vrátí přijatelnější částky. Je už doba historického maxima za námi? Zjistíte v našem článku.

Kdy a jak se sníží cena za plyn?

Na cenu zemního plynu má vliv několik faktorů. Jedním z nejdůležitějších vlivů je aktuální poptávka na trhu, protože se s plynem stejně jako s elektřinou obchoduje na světových burzách. Když poptávka převyšuje nabídku, ceny stoupají. Jakmile je plynu přebytek, jeho cena klesne. 

Svou roli hraje také roční období nebo počasí. S blížící se zimou tradičně roste poptávka po zemním plynu. Cena tím pádem roste také. Jakákoli omezení dodávek nebo dokonce výpadky opět vyšroubují ceny nahoru.

S cenami pevného paliva pro kotle na dřevo či pelety je to podobné, ale rozhodně nedochází k tak dramatickým zvratům. 

Proč se tolik zvedla cena zemního plynu?

Rok 2022 naplno ukázal, jak významný je podíl bezpečnostní a politické situace ve světě. Křehké vztahy mezi zeměmi, které mají produkci plynu pod palcem, a jejich odběrateli měly vliv na miliony domácností, které potřebují pro vytápění nebo vaření plyn. Cena za m3 se tak dostala na historická maxima.

Ale vezměte to postupně. Průměrná cena plynu v roce 20192020 byla z dnešního pohledu nízká. Strmý růst začal během roku 2021. Po pandemii koronaviru rostla poptávka a znovu se nastartovala ekonomika a rozběhla průmyslová výroba. Zároveň byla delší zima s nižšími teplotami. 

Jaro roku 2022 pak přineslo výrazný otřes – válku na Ukrajině a s tím související sankce uvalené na Rusko. Ceny zemního plynu i elektřiny to na delší čas vystřelilo strmě vzhůru. Na historicky nejvyšší částku dosáhl plyn 26. srpna 2022.

 

Vývoj ceny plynu na burze:

Duben 2021           11 dolarů za 1 MWh

Podzim 2021          22 dolarů za 1 MWh

Léto 2022               33 dolarů za 1 MWh

Leden 2023            10 dolarů za 1 MWh

Od té doby cena zemního plynu na světových burzách klesá.

Graf vývoje plynu 2020-2023

Jaká je cena plynu za m3?

Se zemním plynem se na energetických burzách obchoduje v megawatthodinách. Proto i ceníky a faktury dodavatelů počítají s megawatthodinami (MWh) nebo kilowatthodinami (kWh), což je rozdíl oproti jednotkám, které najdete na svém plynoměru. Plynoměry totiž ukazují údaje v metrech krychlových (m3) neboli kubíkách.

Jak se počítá cena za 1 m3 plynu:

Chcete vědět, jaké je vaše spotřeba v MWh? Pro přepočet ceny plynu z m³ na MWh, vemte množství v m³ x 0,0105.

1 m³ = 0,0105 MWh

100 m³ = 1,055 MWh = 1 055 kWh

Na internetu najdete i přehledné kalkulačky pro rychlý přepočet

Kolik skutečně za plyn zaplatíte?

Za dodávky zemního plynu se ale platí víc, než je stanovená cena za megawatthodinu. Je totiž nutné připočíst další náklady.

K těm patří doprava a distribuce plynu nebo průmyslové zpracování (například vonné složky, aby byl plyn při úniku výrazněji cítit). 

Výraznou složkou ceny je pak prodejní marže. Cena za kubík plynu, který v domácnosti spotřebujete, se tak navyšuje o stálé měsíční poplatky. Vliv na cenu má třeba i adresa odběrného místa. Různí distributoři totiž mohou mít v rámci republiky různé ceny za distribuci plynu.

Strop pro růst cen

Od začátku roku 2023 platí v Česku zastropované ceny elektřiny i plynu. Česká vláda tím stanovila maximální ceny pro domácnosti a menší firmy. 

Strop pro cenu za plyn byl stanovený na 3 000 korun za jednu megawatthodinu. Zastropovaná cena 1 kWh plynu je tedy 3 koruny, ale nesmíme zapomenout na zmíněné distribuční poplatky.

Pokud má někdo s dodavatelem sjednané nižší ceny, platí pro něj částka uvedená ve smlouvě. Zastropování platí automaticky a není potřeba o něj žádat. Už během jara 2023 začali někteří dodavatelé dodávat plyn za nižší částky, než je strop.

Vývoj pro ostatní energie a paliva

Růst ceny plynu výrazně ovlivnil hlavně cenu za silovou elektřinou, která měla podobný průběh. Zdražovalo se také palivové dřevo a pelety, protože zákaznici za krátký čas vytvořili enormní poptávku. Postupně se ale situace uklidnila a od začátku roku 2023 se i u pelet začaly ceny snižovat na dřívější částky. 

Pro topení v rodinném domě tak zůstávají dlouhodobě nejvýhodnější tuhá paliva.