Topení peletami: jaké jsou zkušenosti, spotřeba a cena

Zjistěte, jak kotel na pelety funguje a jaké bude pro vás každodenní, týdenní i roční užívání. Zkušenosti, rady a tipy našich zákazníků jsou součástí článku.

Topení peletami: jaké jsou zkušenosti, spotřeba a cena

Moderní kotle na tuhá paliva

Všechny kotle na tuhá paliva na trhu jsou mnohem účinnější a pohodlnější na užívání než dříve. To je dlouhodobý trend.

Kotle na dřevěné pelety si samy přikládají, samy se roztopí, dají se ovládat na dálku a je potřeba jim doplňovat palivo do zásobníků pouze 1x až 2x týdně. 

Jaké je topení peletami v průběhu týdne

Například pan Aleš Wrubl, který je servisní technik, má kotel na pelety Biopel 20 už od roku 2017. Vytápí mu dům o rozměru 136 m na příjemných 23 °C.  V roce 2017/2018 měl spotřebu 3 700 kg pelet a pro srovnání v chladnějším roce 2020/2021 jeho kotel spálil 4 800 kg pelet. S kotlem je velmi spokojený, chtěl ekologickou variantu vytápění, která nebude vyžadovat jeho každodenní pozornost, což kotel samozřejmě splňuje.

Jeho údržba kotle během topné sezóny je zhruba taková:

1x za cca 10 – 14 dní doplní pelety do zásobníku a při tom vysype popel a vyčistí výměník.

Jinak kotel fungujesám, pan Wrubl si ho reguluje z počítače nebo z mobilu pomocí aplikace, ale ani to není nutné, protože režim stačí pouze nastavit.

Co jsou pelety a jak vznikají

Pelety nebo také peletky jsou slisované piliny, které se stlačí a tím se zahřejí a spojí. Jsou to malé, stejně velké válečky 100% z pilin, které si automatické kotle na pelety se zásobníkem hravě doplňují do hořáku samy.

Pelety na topení se vyrábějí buď na pilách, kde lisují dřívější odpadní piliny z další produkce. (Jejich vznik je tedy ekologický, protože vlastně využíváme dřívější odpad.) Anebo se vyrábějí ve speciálních peletárnách, které postupně na českém trhu vznikají.

Cena topení peletami a jejich spotřeba

Nejlepší topné pelety jsou z pilin, které jsou zbavené kůry, protože kůra může obsahovat křemík, ten zesklovatí na hořáku a vytvoří skelnou krustu, která ničí hořák. Doporučujeme kupovat certifikované pelety nejvyšší kvality, které mají na každém balení značku světové certifikace EN+ A1, která určuje nejvyšší jakost pelet. To znamená, že neobsahuje kůru a má výhřevnost kolem 17 MJ/​kg.

Cena pelet je poměrně nízká a v rámci roku stabilní. Uživatelé běžně kupují pelety mimo sezónu, kdy je cena nižší. Podle nejnovějších údajů rodinný dům spotřebuje při vytápění peletami cca 4,5 — 5 tun pelet za topnou sezonu (při výkonu kotle 20 kW), což v roce 2020 odpovídalo zhruba 25 000 Kč.

Zkušenosti s topením peletami 

Dlouho jsem se bránil výměně starého kotle, nakonec jsem se po dlouhé úvaze rozhodl pro OPOP Biopel Kompakt. Musím uznat, že komfort topení se neskutečně zvýšil. Po průběžném nastavování kotle, jsem se dopracoval k vysoce efektivnímu způsobu topení, díky kterému jsem snížil náklady na vytápění. Navíc se snadno obsluhuje, automaticky mi reguluje stejnou teplotu během celého dne a způsobuje minimální nepořádek oproti topením koksem.

Petr Mazurek

Naše kotle na pelety jsou účinné, pohodlné na užívání, ekologické a hospodárné. Podívejte se sami.