Způsoby vytápění rodinného domu: Jaký je nejvýhodnější?

Marně pátráte, který systém vytápění je ten nej? Pro každého to znamená něco jiného. Sepsali jsme proto ty nejdůležitější body, na které se při výběru zaměřit. Záleží, zda řešíte projekt novostavby, nebo výměnu ve starším domě. Každá situace vyžaduje specifický a hlavně pečlivý přístup. Přece jen typ vytápění ovlivní vaše bydlení na dlouhá léta.

Nemáme pro vás jednoznačnou odpověď, který způsob vytápění je nejlepší. Někdo hledá ten nejlevnější způsob, jiný preferuje nejvyšší komfort a pro jinou rodinu je rozhodující například nejnižší vstupní investice.

Jak srovnat možnosti vytápění rodinného domu

Kromě rozdílných požadavků není jednoznačné ani porovnání nákladů na vytápění. Základní čísla a srovnání můžete najít na internetu. Existují kalkulačky, které dokáží na základě zadaných parametrů poskytnout základní přehled o ročních nákladech pro nejrůznější druhy vytápění. Nejčastěji jde o plynový kotel, kotel na dřevo, automatický kotel na pelety, tepelné čerpadlo a topení elektřinou.

Způsoby vytápění

Pro odpovídající výsledek potřebujete znát a zadat velké množství údajů o svém domě a spotřebě. Proč? Důvodů je hned několik. Každý dům je jiný, stojí v jiné lokalitě a žijí v něm jiné rodiny s rozdílnými zvyklostmi (požadovaná teplota v místnostech, množství teplé užitkové vody atd). 

Co je potřeba vědět pro porovnání vytápění?

  • Jaká je tepelná ztráta domu
  • Kolik hodin denně je v domě někdo přítomný
  • V jaké klimatické lokalitě dům stojí
  • Jaká je délka otopného období
  • Jakým způsobem se ohřívá teplá užitková voda
  • Jaká je spotřeba teplé vody za den

Kalkulovat musíte také s rozdílnou účinností. Jednotlivé druhy vytápění domů se od sebe liší v tom, jaké mají ztráty energie. 

Dalšími proměnnými, které vstupují do výpočtů, jsou v aktuální ceny za energie a paliva. Obzvlášť složité je to v době, kdy dochází k překotnému vývoji cen. Především u zemního plynu a elektrické energie docházelo během roku 2022 k velkým výkyvům a změny v cenících se nevyhnuly ani tuhým palivům.

Bez odborníka jen orientačně

Proto je potřeba brát tyto výpočty z internetových srovnávačů pouze orientačně, pro základní představu. Přesné porovnání způsobů vytápění pro vaši konkrétní situaci vám dá pouze odborník – projektant v oboru TZB. 

Když zvažujete nabízené způsoby vytápění, je vhodné srovnat si víc než jen pořizovací cenu nebo cenu paliva. Jednotlivé zdroje tepla mají různé investiční a provozní náklady.

Do celkového srovnání totiž patří i další výdaje, které budete platit opakovaně i v dalších letech – na náhradních dílech i údržbě. Porovnání nákladů je komplikované, protože do něj vstupuje spousta proměnných.

Jak porovnat finanční nákladnost pro jednotlivé typy vytápění:

  • Náklady na pořízení (investiční náklady)
  • Náklady na nutné související úpravy (výkopové práce, zemní vrt, instalace komínu apod.)
  • Roční náklady na palivo nebo energie (plyn, elektřina, dřevo, pelety atd.)
  • Náklady na údržbu a servis (čištění, revize, opotřebení)

Co je zajímavé? Levný provoz nezaručuje levnou údržbu. Například nejnižší roční náklady na údržbu mají zdroje na elektrickou energii (přímotopy nebo rohože), které ale vykazují nejdražší provoz kvůli vysoké ceně elektřiny.

Modelová situace

Naopak nejvyšší výdaje na servis se předpokládají pro tepelná čerpadla země/​voda a také vzduch/​voda. Čerpadla mají také vysoké pořizovací náklady, které by při optimálních podmínkách měl kompenzovat dlouhodobě levnější provoz.

Výměna plynového kotle? Nespalte se

Uvažujete o změně způsobu vytápění? Podobný nápad mělo během posledních měsíců tisíce domácností – hlavně ty, které topí plynem. Přesto není na místě se ukvapovat. 

Před výměnou zdroje je naprosto nezbytné nechat si udělat projekt, který vám spočítá reálné úspory a návratnost investice. Projektant zváží všechna pro a proti a doporučí vám ty nejefektivnější systémy vytápění, ze kterých si vyberete. 

Nenechte se proto zlákat modelovými výpočty, které nabízejí například jednotliví prodejci tepelných čerpadel. Dá se předpokládat, že neodborný přehled bude nadhodnocovat úspory při instalaci tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo

Bez projektu připraveného přímo na míru pro váš dům a lokalitu se do realizace nepouštějte. Stěžejní jsou vlastnosti vašeho domu (jeho velikost, dispozice, umístění na pozemku nebo orientace ke světovým stranám, typ a stav otopné soustavy, nároky obyvatel). 

Kotel na pevná paliva se vyplatí

Jak si vedou ve srovnáních kotle na pevná paliva? Mají jednoznačně výhodný provoz díky příznivé ceně paliva. Uhlí a dřevo patří k nejdostupnějším palivům. Pelety mají oproti nim o něco vyšší cenu, která je daná vyšším komfortem při používání.

Pořizovací náklady na kotel se liší podle jeho typu, výkonu a příslušenství. Automatické kotle na pelety stojí obvykle víc, za to vyžadují minimum práce při obsluze.

Kotel Biopel MINI

Kotel na pevné palivo se uplatní jak v novostavbě, tak ve starším domě, který má větší tepelnou ztrátu nebo jednoduše potřebuje vyšší výkon. Bez problémů funguje v systémech, které vyžadují vyšší teplotu topné vody. Zároveň není problém připojit ho k podlahovému topení, které využívá vodu ohřátou jen na cca 38 °C.

Vhodnou volbou je také kombinace více zdrojů vytápění. Kotel na pevné palivo může podle volby majitele sloužit jako hlavní i doplňkový způsob topení v domě. Záleží na preferencích domácnosti a dostatečném místě v kotelně.

Zvažujete změnu vytápění svého domu?

Novostavby musí mít ze zákona energetický štítek a další dokumentaci, která stanovuje jejich spotřebu. Od roku 2022 se navíc smí stavět jen domy s téměř nulovou spotřebou energie. Ale co dělat, když máte starší dům, jehož izolační vlastnosti mají do ideálu daleko? 

Pro začátek je vhodné nechat si spočítat tepelné ztráty. Díky tomu zjistíte, kde a kudy vám uniká nejvíc tepla. Pokud váš dům neprošel žádnou větší rekonstrukcí, jde nejčastěji o profukující okna, nezateplené stropy, podlahy nebo fasádu.

Investice do zateplení a výměny oken se nabízí jako první krok ještě před plánovanou výměnou zdroje vytápění. Povede ke snížení nákladů na vytápění a tím pádem vám může stačit nový zdroj s menším výkonem.

Krok 1

Zajistěte snížení spotřeby energie v domě (například výměna oken, zateplení polystyrenem). Zateplením fasády uspoříte nejvíc unikající energie. Čím větší tloušťka, tím lépe.

Krok 2

Zvažte preferované možnosti vytápěnívyberte spolu s odborníkem nový zdroj tepla. Při stanovení výkonu vezměte v potaz provedenou rekonstrukci i vyšší účinnost nového zdroje vytápění. Například moderní kotle mají účinnost výrazně vyšší než staré.