5 tipů, jak ušetřit za topení v domě

Rekordní ceny energií způsobily, že se víc snažíme hlídat platby za bydlení. Náklady na elektřinu a plyn totiž každý měsíc spolknou dvě třetiny českých rozpočtů na bydlení. Úspora energií v domácnosti přitom není složitá.

Jak ušetřit za topení

V předchozích letech spotřeba českých domácností neustále rostla a na vytápění i ohřev vody jsme využívali víc a víc energie. To se nyní snaží české domácnosti ve velkém změnit. Jak na to?

Rady, jak ušetřit na topení nebo zajistit úsporu elektrické energie, se týkají nejen vytápění, ale i každodenních drobných činností. Jde nejen o výměnu energeticky náročných spotřebičů, ale například i způsob, jakým jsme zvyklí větrat. Přečtěte si 5 důležitých tipů pro úsporu energií a svých peněz.

1. Zateplete a neplýtvejte teplem

Pokud máte starší nemovitost, zvažte možnost zateplení fasády nebo výměny starých oken a dveří. Zjistěte kudy táhne studený vzduch a k profukujícím škvírám můžete dát polštáře proti chladu. Na chodbách a v místnostech, ve kterých netrávíte tolik času, snižte teplotu na 15 °C. Regulujte teplotu vytápění, když jste v práci nebo mimo domov. Díky používání termostatů nebo ovládání vytápění na dálku můžete průběžně měnit nastavení a požadovanou teplotu doma.

2. Porovnejte si náklady na palivo

Náklady na plyn a elektřinu vystoupaly do nebývalých výšin a nikdo si netroufá odhadovat, kdy se vrátíme na původní ceny. I to je jeden z důvodů, proč byly plynové kotle vyškrtnuté z dotačních programů a stát už na jejich pořízení nikomu nepřispívá.

Když srovnáme možnosti vytápění, vychází dlouhodobě nejvýhodněji pevná paliva. Každý majitel si může zvolit, zda dá přednost dříví, hnědému uhlí nebo dřevěným peletám, které umožňují automatický chod kotle. Každé z paliv má svou hlavní výhodu, ať jde o dostupný nákup, pořizovací cenu nebo komfortní používání.

3. Vyměňte málo účinný kotel

Důležitým krokem, jak ušetřit na topení, je snížení spotřeby paliva. Jak to udělat a nemít doma zimu? Moderní kotle mají mnohem větší účinnost než dříve vyráběné. Přitom platí, že čím vyšší účinnost, tím méně paliva protopíte. A to platí pro všechna paliva. V současné době dosahují kotle účinnosti kolem 90 procent, takže ztráty jsou mnohem nižší. Na výměnu starého kotle navíc pravidelně přispívá stát díky různým dotačním programům.

4. Zvažte nový způsob vytápění

Pokud máte doma plynový kotel a úspora energie vás zajímá, můžete na přechodnou dobu přejít k vytápění v kotli na pevná paliva. Sami se pak rozhodnete, zda to bude změna dočasná nebo dlouhodobá. Kotle na pevná paliva mají malé rozměry a kromě připojení ke komínu potřebujete jen vhodné suché místo na uskladnění paliva.

Prostorově nejméně náročný je kotel na pelety, který zároveň přináší nejvíc komfortu při obsluze. Díky automatickému provozu a dostupnému příslušenství, které usnadňují čištění, se kotel na pelety přibližuje vytápění plynem.

5. Zaměřte se na každodenní zvyky

Jakmile stěny domu prochladnou, potřebujete na jejich opětovné prohřátí víc energie. Proto nenechávejte dlouho otevřené okno a nepoužívejte mikroventilaci. Efektivnější je, když vyvětráte vzduch v místnostech rychle a intenzivně.

Také úspora elektřiny v domácnosti souvisí s chováním jednotlivých členů rodiny. Zhasínání v místnostech, v nichž nikdo není, nemusíme připomínat. Stejné je to ale i se spotřebiči, které zrovna nepoužíváte. Pohotovostní režim stand-by neustále spotřebovává elektřinu stejně jako nabíječky zbytečně připojené do sítě.