Kotel na tuhá paliva v kombinaci s podlahovým topením 

Kotel na tuhá paliva a podlahové vytápění mohou být skvělými partnery. Více se dozvíte v článku.

 

Kotel na ruční přikládání i automatický kotel

Kotle na tuhá paliva, jako je kotel na dřevo nebo třeba kotel na pletety ohřívají vodu na zhruba 80 °C. Podlahové topení ovšem potřebuje nižší teplotu než radiátory, maximálně 39 °C.

Proto se ke kotli na tuhá paliva s ručním přikládáním doplňuje akumulační nádoba, která horkou vodu zchladí. Z ní se poté voda distribuuje do topného systému bez rizika vysoké teploty v podlahovém topení.

Automatický kotel zase potřebuje směšovací ventil (bez použití akumulační nádoby), který oddělí okruh podlahového vytápění a topné vody v kotli, která je horká. Běžně se používá čtyřcestný směšovací ventil. Směšovací ventil nepustí do systému teplotu vyšší než 39 °C a automatický kotel se sám vypne při docílení nastavené teploty. Nehrozí tak přetopení systému podlahového topení. 

Jak to běžně funguje

Podlahové vytápění některé domácnosti využívají v celém domě a některé jen pro určité místnosti. Například mají radiátory v pokojích a podlahové topení pouze v koupelně. Pokud zvolí tuto kombinaci, znamená to, že použijí 2 směšovací ventily – jeden pro topení do radiátorů a druhý do podlahového topení. Každý z ventilů má pak nastavenou jinou maximální teplotu. Ventil pro radiátorový okruh například 60 °C a ventil pro podlahové topení 39 °C nebo méně.

Jaký si vybrat kotel na podlahové topení

Pro podlahové vytápění se hodí všechny kotle. Při výběru toho nejvhodnějšího kotle pro podlahové vytápění je jen potřeba doplnit správné příslušenství.

Se specifiky konkrétních kotlů vám pomůže montážní firma. Doporučujeme ji určitě oslovit a neřešit tuto komplikovanější instalaci svépomocí, ať vám vše funguje správně.