Vše co potřebujete vědět o dřevěných peletách

Vše co potřebujete vědět o dřevěných peletách

Chcete si koupit kotel na pelety, ale nejste si jisti, co to pelety vlastně jsou, kde a jak se kupují, jak se peletami topí a jaká je jejich spotřeba. Přečtěte si náš článek, který vás provede všemi taji pelet.

Výroba pelet

Pelety nebo také peletky jsou vlastně slisované piliny, které se stlačí a tím zahřejí a spojí. Jsou to tedy malé, stejně velké válečky 100% z pilin. Nic jiného než dřevo v nich nehledejte.

Kde se vyrábí

Pelety na topení se vyrábějí buď na pilách, kde lisují dřívější odpadní piliny z další produkce. Anebo se zpracovávají ve speciálních peletárnách, které postupně s oblíbeností pelet na českém trhu vznikají. 

Kvalita a cena pelet

Nejlepší topné pelety jsou ze dřeva, které je předtím zbavené kůry, protože kůra může obsahovat stopy křemíku, který zesklovatí na hořáku a vytvoří skelnou krustu, ta hořák ničí. Krusta se může zpéct až do balvanu, který hořák zdeformuje a ucpe kotel. Doporučujeme kupovat certifikované pelety nejvyšší kvality, které mají na každém balení značku světové certifikace EN+ A1, která určuje nejvyšší jakost pelet. To znamená, že neobsahuje kůru, která ničí kotel a má výhřevnost kolem 17 MJ/kg.

Jak topit peletami

Dřevěné pelety jsou nejvíce využívány u automatických kotlů, které jsou schopné si stejně velké peletky doplňovat do hořáku sami. Výhodou automatických kotlů je mimo to, že nemusíte doplňovat palivo klidně 3-4 dny i to, že nepotřebujete mít akumulační nádobu, protože kotel si vždy vytopí na vámi zvolenou teplotu. A nepřehřívá zbytečně prostor.

Topení peletami a jeho spotřeba

U spotřeby kotlů je vždy důležitá jejich účinnost. Tedy jak velké procento energie dokážou proměnit na teplo u vás doma. Například náš Biopel MINI, který je velmi oblíbený v rodinných domech při výkonu 21 kW za hodinu spotřebuje 4,68 kg na maximální výkon a 1,38 kg, když jede na minimální.

Zkušenosti s topením peletami 

“Dlouho jsem se bránil výměně starého kotle, nakonec jsem se po dlouhé úvaze rozhodl pro OPOP Biopel Kompakt. Musím uznat, že komfort topení se neskutečně zvedl. Po průběžném nastavování kotle, jsem se dopracoval k vysoce efektivnímu způsobu topení, díky kterému jsem snížil náklady na vytápění. Navíc se snadno obsluhuje, reguluje mi stejnou teplotu během celého dne a je z něho minimální nepořádek oproti topením koksem.”   Petr Mazurek

“Vybírali jsme pro rodiče ideální kotel pro venkovský dům, který využívají jako chalupu. Do loňska měli v provozu starý kotel DAKON, který už dosloužil. Jelikož mají levný zdroj dřeva, tak volba padla na model H4EKO-D. Montážní firma rychle dodala, provoz je pohodlný a první topná sezóna bez problému. Naprostá spokojenost.”   Ing. Tomáš Nahodil 

Automatické kotle na pelety

Pokud chcete koupit automatický kotel na pelety, doporučujeme vám vybrat si kvalitní a zkušenou firmu, která má navíc solidní síť montážních a servisních firem. Právě přes firmu si kotel můžete i objednat. Pokud máte ke kotlům další otázky, ozvěte se nám a my vám rádi poradíme.