Vše, co potřebujete vědět o dřevěných peletách

Chcete si koupit kotel na pelety, ale nejste si jisti, co to pelety vlastně jsou, kde a jak se kupují, jak se peletami topí a jaká je jejich spotřeba. Přečtěte si náš článek, který vás provede všemi taji pelet. 

Vše, co potřebujete vědět o dřevěných peletách

Výroba pelet

Pelety nebo také peletky jsou slisované piliny, které se stlačí a tím zahřejí a spojí. Vzniknou malé válečky shodné velikosti vyrobené z pilin. Nic jiného než dřevo v nich nehledejte.

Kde se vyrábí

Pelety na topení se vyrábějí na pilách, kde lisují dřívější odpadní piliny z další produkce. Nebo se zpracovávají ve speciálních peletárnách, které postupně s oblíbeností pelet na českém trhu vznikají. 

Kvalita a cena pelet

Nejlepší topné pelety jsou ze dřeva, které je předtím zbavené kůry. Kůra totiž může obsahovat stopy křemíku, který na hořáku kotle zesklovatí. Vytvořená skelná krusta pak může hořák kotle ničit. Proto doporučujeme kupovat certifikované pelety té nejvyšší kvality, které mají na každém balení značku světové certifikace. Nejvyšší jakost pelet je označovaná jako EN+ A1. To znamená, že neobsahuje žádnou kůru a má vysokou výhřevnost kolem 17 MJ/​kg.

Jak topit peletami

Dřevěné pelety jsou nejvíce využívané u automatických kotlů, které jsou schopné si palivo doplňovat do hořáku samy. Díky tomu nemusíte doplňovat palivo klidně tři nebo čtyři dny, což je hlavní výhoda automatických kotlů. Dále nepotřebujete mít akumulační nádobu, protože kotel vždy topí na vámi zvolenou teplotu a zbytečně nepřehřívá prostor.

Topení peletami a jejich spotřeba

Při hodnocení spotřeby kotlů je vždy důležitá jejich účinnost. Tedy jak velké procento energie dokážou proměnit na teplo u vás doma. Například kotel Biopel MINI, který je velmi oblíbený v rodinných domech, při výkonu 21 kW za hodinu spotřebuje 4,68 kg na maximální výkon a 1,38 kg, když jede na minimální výkon.

Zkušenosti s topením peletami 

Dlouho jsem se bránil výměně starého kotle, nakonec jsem se po dlouhé úvaze rozhodl pro kotel OPOP Biopel Kompakt. Musím uznat, že komfort topení se neskutečně zvedl. Po průběžném nastavování kotle jsem se dopracoval k vysoce efektivnímu způsobu topení, díky kterému jsem snížil náklady na vytápění. Navíc se snadno obsluhuje, reguluje stejnou teplotu během celého dne a je z něho minimální nepořádek oproti topením koksem.   Petr Mazurek

Automatické kotle na pelety

Pokud chcete koupit automatický kotel na pelety, doporučujeme vám vybrat si kvalitního a zkušeného dodavatele, který má solidní síť montážních a servisních firem. Právě přes firmu si kotel můžete jednoduše objednat. Pokud máte ke kotlům a jejich používání další otázky, ozvěte se nám a my vám rádi poradíme.