Design nebo praktičnost? Topte dřevem podle svého gusta
Dívat se z pohovky na praskající oheň je snem mnoha lidí a rozhodně to není žádná rozmařilost. Při vysokých cenách za energie je topení dřevem skvělou volbou. Navíc si můžete vybrat, zda ho využijete jako hlavní zdroj vytápění, nebo jen jako záložní řešení.
Dřevo dlouhodobě nabízí jeden z nejdostupnějších způsobů, jak vytápět dům, chatu či chalupu. Jde o ekologický zdroj, který má navíc velmi variabilní použití. Pojďte se podívat na možnosti pro novostavby i starší domy či chalupy.
Otevřený krb
Klasické krby nemají sklo ani dvířka a v našich domácnostech byly populární spíš před několika desetiletími. Do místnosti uvolňují hodně kouře, zplodin i popílku a navíc mají malou účinnost – průměrně čtyřikrát méně než kotle na dřevo.
Krbová vložka
Krbové vložky nabízí bezpečný provoz, protože nechávají plameny uzavřené za sklem. Často umožňují pohled do ohně i z několika směrů. Jakým stylem si majitelé vložku obezdí a obloží, záleží na jejich vkusu a celkovém ladění interiéru.
Krbové obestavby se často umisťují do obýváků, kde přitahují maximum pozornosti. Na podlahu je potřeba zvolit nehořlavý povrch v rozměrech minimálně 80 centimetrů před dvířky krbu a 40 centimetrů po stranách. Pozor také na celkovou hmotnost, která se podle použitého materiálu může vyšplhat na stovky kilogramů.
Krbová kamna
Stavebně jednodušší řešení mají krbová kamna, protože jde o hotový produkt z litiny nebo plechu. Zákazník tedy hned na prodejně nebo internetu vidí, jak vypadají. Výhoda kamen je také ve snadnější instalaci – stačí jen odborně zapojit ke komínu.
Vybírat lze z mnoha variant vzhledu, velikosti i zpracování. Některé typy jsou nenápadné a nemají výhled na hořící oheň. Na druhou stranu lze najít designové kousky neobvyklých tvarů nebo zavěšené od stropu. Stejně jako krb musí být umístěné v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů a na bezpečném povrchu.
Kamna stejně jako krb slouží hlavně k vytápění místnosti, ve které jsou umístěné. Pouze v případě připojení na teplovodní výměník umí rozvádět teplo do dalších místností.
Uzavřená krbová vložka i krbová kamna dosahují stejné účinnosti – průměrně 60 až 80 procent. V každém případě je důležité zvolit správný výkon, aby zvládly prostor dostatečně vyhřát, nebo naopak v místnosti nebylo přetopeno.
Kachlová kamna a sporáky na dřevo
Na chalupy nebo do tradičně laděných interiérů se hodí sporáky na dřevo nebo kachlová kamna, ideálně s prostorem na ležení nebo sezení. Kromě toho, že poskytují teplo, se na nich dá vařit i péct.
Kotel na dřevo
Pokud je potřeba vytápět celý objekt a případně i ohřívat teplou užitkovou vodu, je nejlepší volbou kotel na dřevo. Je připojený na centrální otopnou soustavu, která rovnoměrně rozvádí teplo do jednotlivých radiátorů nebo podlahového topení. Moderní kotle zaručují snadnou obsluhu, čištění i ekologický provoz. Obvykle se umisťují do technické místnosti nebo kotelny, takže manipulace se dřevem i popelem probíhá mimo obytnou zónu.
Kvalitní kotle na dřevo dosahují velmi vysoké účinnosti. Při hodnotě kolem 90 procent se téměř veškerá energie paliva využije na vytápění. Díky tomu není potřeba tak často přikládat a klesá spotřeba dřeva.
Topení pod kontrolou
Velký rozdíl oproti lokálním topidlům přináší i použitá elektronika. O bezpečný chod kotle se stará řídicí jednotka, která ovládá proces spalování i všechny elektronické komponenty topného systému. Odtahový ventilátor, který automaticky reguluje výkon kotle, zajišťuje nejen efektivnější spalování, ale také minimum popela a emisí. Kotel se nastavuje pomocí displeje a po připojení k internetu lze sledovat parametry vytápění na dálku.
Jaké dřevo používat?
Když topíte dřevem, není důležitý jen výběr konkrétního kotle či kamen, ale také vhodné palivo a jeho zpracování. Mezi vlastnostmi dřeva je rozdíl a liší se také maximální velikost polen, která lze spalovat.
Pro dlouhodobé vytápění se doporučuje tvrdé dřevo (například buk, habr nebo jasan), které hoří pomalu, má stabilní plamen a dlouho žhne. Naopak na zatápění a pro rychlé vyhřátí prostoru dobře poslouží měkké dřevo ze smrku, borovice, modřínu nebo břízy.
Pro každé dřevo, které přikládáte, každopádně platí, že musí být dobře vysušené s maximální vlhkostí 20 procent.