Jak vyčistit zadehtovaný kotel
Dehet se usazuje, když kotel nebo krbová kamna z nějakého důvodu dusíte. Proto je jedna věc jak vyčistit zadehtovaný kotel a další je jak předejít jeho dalšímu tvoření.

Jaké mohou být důvody tvoření dehtu a řešení
- Možná máte kotel s příliš velkým výkonem. A tak když na 30 minut omezíte množství vzduchu, klesá v kotli teplota a spaliny se začnou měnit v dehet. Jedno z řešení může být akumulační nádoba, abyste kotlem topili vždy jen krátce na plný plyn a nádoba, pak sálala teplo dlouho dál.
- Další možnost je, že používáte nekvalitní palivo, a tak kotel nebývá dostatečně roztopený.
- V kotelně máte málo vzduchu, a tak dochází k nekvalitnímu hoření paliva.
- Špatně napojený kouřovod způsobuje nízký tah komína, který spaliny netáhne dobře pryč.
Kde je dehet v pořádku
Prostor určený k přikládání je trochu zadehtovaný vždy. Jeho tenká vrstva do 2 mm může sloužit jako ochrana. Ovšem na jiných místech a ve větší vrstvě je nutné dehet odstranit.
Jak vyčistit kotel od dehtu
Čištění kotle od dehtu není mechanická záležitost. Ušetřete si čas a síly a poraďte se s odborníky, kominíky. Jednotlivé možnosti jak dehet odstranit, nevyhořet a neztratit nervy jsou zde:
- Jsou různé sady přípravků, které v kotli zapálíte a ony kotel vyčistí.
- Můžete dehet z kotle vypálit žárem, ale pouze komín cihlový, šamotový a podobně, nikoli komín s hliníkovou nebo nerezovou vložkou. Nevypalujte kotel sami bez kominíka, protože byste mohli vyhořet, vyhořet nebo se přiotrávit. Kotel se roztopí na maximální povolenou teplotu (teplota přívodu topné vody by se měla pohybovat okolo 90 °C, což je obvykle maximální teplota uváděná výrobcem) a vypaluje se hodiny podle tloušťky dehtové vrstvy.
- Někteří kominíci mají frézu na saze, kterou dehet odstraní.
Mít zadehtovaný kotel není v pořádku. Přejeme vám, ať ho vyčistíte, přijdete i na důvod, proč se u vás tvoří a zamezíte jeho vzniku.