Změní se topení uhlím po roce 2025? Jak pro koho

Česká vláda projednává návrh, podle kterého by od ledna 2025 už v Česku nebylo možné koupit nový kotel nebo kamna na uhlí. Pro domácnosti, které topí uhlím, se ale nic nemění. Máme pro vás 4 hlavní body k tématu „prodej spalovacích zdrojů na pevná fosilní paliva“.

Médii prolétla zpráva o konci vytápění uhlím v Česku. Realita je však jiná, a tak se pojďme podívat na nejdůležitější věci týkající se kotlů na uhlí a plánu na ukončení jejich prodeje

1. Vytápění uhlím beze změny

Navržená změna směřuje na výrobce kotlů a jejich produkty. Nijak se netýká používání uhlí v domácnostech ani neomezuje vytápění uhlím. Pokud máte doma v provozu kotel na uhlí emisní třídy 3, 4 nebo 5, připravovaná novela pro vás nic neznamená. Na druhou stranu je pravděpodobné, že cena uhlí bude do budoucna růst, stejně jako cena ostatních paliv.

2. Jde zatím jen o plán

Návrh najdeme v připravované novele zákona o ochraně ovzduší a teprve se o něm bude diskutovat. Nejde o finální podobu a není nic odhlasované, natož odklepnuté. Aby mohl začít platit, je potřeba schválení v parlamentu a podpis prezidenta. Na konečné znění i termín si tedy zatím musíme počkat.

 

Kotle OPOP

 

3. Netýká se stávajících kotlů v domácnostech

Zákaz se má týkat dalšího prodeje nových spalovacích zdrojů na uhlí. Nemá nic společného s kotli, které už mají domácnosti nainstalované nebo objednané. V případě schválení začne zákon platit až za mnoho měsíců, během kterých budou nové kotle normálně v prodeji. 

Podle současného návrhu se konec uvádění na český trh plánuje od ledna 2025. Tento termín ani celé ukončení výroby však není schválené.

 

OPOP_na_uhli

 

4. Větší zájem prodlouží dodání

Pokud návrh projde, budou mít čeští zákazníci ještě relativně čas, aby si nový kotel na uhlí pořídili. V každém případě doporučujeme s nákupem dlouze nevyčkávat. S růstem poptávky se můžou radikálně prodloužit termíny dodání kotlů, tak jako se to stalo v roce 2022.