Jak vybrat potřebnou velikost kotle

Správný rozměr kotle na tuhá paliva je jedna věc, ale potřebný minimální prostor v místnosti druhá. Přečtete si na co konkrétně myslet při výběru kotle.

Jak vybrat potřebnou velikost kotle
  1. Otevírání dvířek

Chtěli byste někdy vynést popel? Ano? Výborně! Tak na to myslete při výběru kotle. Například náš kotel na uhlí H4EKO‑U má sice cca 90 cm, ale pokud chcete otevírat dvířka, potřebujete směrem dopředu a také doleva od kotle prostor alespoň 48 cm, aby šlo otevřít dvířka naplno a vytáhnout popelník.

  1. Manipulační prostor

Kotle na tuhá paliva je potřeba pravidelně čistit a někdy i opravovat. Aby to bylo možné, musíte mít kolem něho prostor. Například kompresorové čištění je vzadu na kotli a potřebujete mít k němu snadný přístup stejně jako k dalším částem kotle. Více o čištění kotle se dozvíte v článku Jak vyčistit kotel na tuhá paliva.

  1. Podle normy

V manuálu každého kotle jsou normativní rozměry, které jsou kolem kotle potřeba. V této normě se myslí právě na otevírání dvířek i potřebný manipulační prostor. Je to trochu podobné, jako když máte auto. Potřebujete místo kolem, abyste do něho nastoupili i prostor, aby bylo možné otevřít například kapotu. 

  1. Přeprava kotle na místo

Když kotel kupujete do domu, tak promyslete, jak a jestli kotel pronesete přes dveře i schodiště. Je možné do kotelny kotel donést po částech, ale i dělení kotle má své limity. Například u kombinovaného kotle Biopel kombi, který je opravdu rozložitý, je možné do kotelny přinést zvlášť násypku a zvlášť kotel na pelety i dřevo. 

Myslete na dostatek místa pro kotel

Při stavbě nových domů se často stává, že se projektuje málo prostoru kolem kotle. Pak se ale stává, že v malé kotelně není na kotel potřebné místo. Nemluvě o uskladnění paliva.

Pokud plánujete například kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním, musíte podle normy mít i akumulační nádobu. Tak na to myslete.

Věnujte proto kotelně potřebnou pozornost, aby kotel servisní firma mohla snadno kontrolovat a vy snadno obsluhovat.