Jaký kotel na dřevo

Vytápění dřevem je jistota, na kterou nedají dopustit majitelé chalup, starších domků i moderních novostaveb. Pro připojení do centrální topné soustavy vybírejte kotel podle potřebného výkonu a s co největší účinností.

Jaký kotel na dřevo

Výhody a nevýhody kotle na dřevo

Přestože jsou kotle na dřevo stále modernější a pohodlnější na obsluhu, nelze se vyhnout pravidelnému ručnímu přikládání. Oproti automatickým kotlům tak musíte počítat s manuálním doplňováním paliva. 

Potenciální výhodou i nevýhodou je potřeba doplnit ke kotli akumulační nádrž. Jedná se o nutnou investici, která vám na druhou stranu zajistí prohřívání domu, i když zrovna netopíte.

Cena paliva

Podle dlouhodobých zkušeností se za rok v rodinném domě spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění při výkonu kotle 20 kW. Cena kusového dřeva se vyvíjí nejen podle situace na trhu, ale závisí také na druhu dřeva a jeho přípravě.

Je důležité, zda se jedná o dřevo listnaté či jehličnaté, nákup kulatiny či již štípaného dříví a zda nakupujete přímo na pile nebo přes e‑shop. Čím víc jste ochotní přidat ruku k dílu, tím víc na nákupu paliva ušetříte.

Výhřevnost dřeva

Dřevo musí být vždy proschlé, proto ho sušte u domu alespoň 2 roky. Mokré dřevo snižuje výkon kotle a odpar vody z něho ničí kotel zevnitř. Výhřevnost dřeva výhradně neurčuje jeho výhodnost při přikládání.

Jaký vybrat kotel na dřevo

Zákazníci by se měli rozhodovat podle velikosti, výkonu a značky kotle. Kvalitní kotel vám při správné údržbě vydrží i desítky let. Myslete i na servisní a montážní síť, protože je nutné, aby kotel zapojil odborník.

Při výběru kotle na dřevo je důležité si ujasnit, zda vám vyhovuje výhradně manuální přikládání paliva, nebo dáváte přednost vyššímu komfortu. V takovém případě volte kombinovaný kotel, který umí spalovat kromě kusového dřeva také dřevěné pelety.

  1. Zplynovací kotel na dřevo s ručním přikládáním, který má velkou násypnou šachtu a je určený pro spalování velkých kusů dřeva.

Oblíbený kotel H4EKO D má vysokou účinnost až 90,2 % a nízkou spotřebu paliva i elektrické energie. Jeho chod ovládá řídicí jednotka s přehledným displejem. Kotel spadá do 5. emisní třídy a splňuje podmínky ekodesignu.

Další výhoda je, že má malou velikost, a tak se hodí i do malých kotelen. Prodloužit intervaly mezi překládáním umí akumulační nádrž, která setrvačností vyhřívá dům, i když oheň v kotli dohoří. Instalace akumulační nádoby je podmínkou pro správnou funkci, provoz i záruku na kotel.

  1. Druhou možností je kombinovaný kotel na dřevo a pelety. Přechod mezi vytápěním dřevem a peletami je velmi snadný. Když dojde naložené dřevo ve zplynovacím kotli, umí se systém sám přepnout na vytápění v peletovém kotli. Při používání pelet funguje kotel v automatickém režimu a není třeba přikládat palivo ručně. 

Kotel Biopel mini kombi má vysokou účinnost až 94 %, spadá do 5. emisní třídy a splňuje podmínky ekodesignu.

Pokud váháte, jaký kotel si vybrat, doporučujeme vám obrátit se na montážní firmu ve vašem okolí. Odborníci vám představí možnosti a zvolený kotel na dřevo následně zapojí.