Jaký kotel na dřevo

Jaký kotel na dřevo

Vytápění dřevem je finanční ale i citová záležitost. Zákazníci říkají, že teplo ze dřeva je jiné údajně “teplejší a trvalejší”. Další věcí je jeho vůně a radost ze zpracování i přikládání. A o přikládání opravdu jde… Čtěte.

Výhody a nevýhody kotle na dřevo

Kotle na dřevo jsou výhradně kotle s ručním přikládáním. Oproti automatickým kotlům tak nemusí být závislé na elektřině, a proto nejsou problém výpadky elektřiny. Potenciální výhoda i nevýhoda je, že je potřeba doplnit ke kotli akumulační nádrž. Jedná se o nutnou investici, která vám na druhou stranu zajistí prohřívání domu, i když netopíte.

Cena paliva

Cena kusového dřeva je nyní nižší než cena za pelety. Podle údajů se za rok v rodinném domě spotřebuje kolem 15 metrů krychlových dřeva na vytápění při výkonu kotle 20 kW. Pokud si domácnost dřevo kupuje, je cena zhruba 22 000 Kč. Pokud má navíc někdo za domem svůj les, stojí ho dřevo jen jeho práci.

Výhřevnost dřeva

Dřevo musí být vždy proschlé, proto ho sušte u domu alespoň 2 roky. Mokré dřevo snižuje výkon kotle a odpar vody z něho ničí kotel zevnitř. Výhřevnost dřeva výhradně neurčuje jeho výhodnost při přikládání.

Jaký vybrat kotel na dřevo

Zákazníci by se měli rozhodovat podle velikosti, ceny a značky kotle. Kvalitní kotel vám při správné údržbě vydrží i desítky let. Myslete i na servisní a montážní síť, protože je nutné, aby kotel zapojil odborník.

Naše kotle na dřevo se dělí do 3 kategorií.

  1. Zplynovací kotel na dřevo s ručním přikládáním, který má velkou násypkou šachtu a je určený pro spalování velkých kusů dřeva.

Pokud váháte jaký zplynovací kotel na dřevo v naší nabídce máme náš osvědčený kotel H4EKO D, který má účinnost až 90,2 % a díky své účinnosti má nízkou spotřebu paliva i elektrické energie. Navíc spadá do 5. emisní třídy a splňuje podmínky ekodesignu.

Další výhoda je, že má malou velikost, a tak se hodí i do malých kotelen. Někteří zákazníci kotel doplňují o akumulační nádrž, která setrvačností vyhřívá dům, když kotel dohoří.

  1. Druhou možností je kombinovaný kotel na dřevo a pelety, který kombinuje dva zdroje vytápění. Výhodou je jeho automatizace a to, že když dojde naložené dřevo, sám se přepne na další zdroj vytápění, které má v násypce. Má účinnost až 94 %, spadá do 5. emisní třídy a splňuje podmínky ekodesignu.
  2. Další z variant je automatický kotel na dřevo a uhlí. Jedná o kotel na hnědé uhlí i pelety. Má účinnost 93 % a spadá do 4. nebo 5. emisní třídy.

Pokud váháte, jaký kotel si vybrat, doporučujeme vám obrátit se na montážní firmu ve vašem okolí, která vám představí a zapojí nejen kotle na dřevo.