Jaké zvolit ideální vytápění chalupy?

Když vybíráme topení na chalupu nebo chatu, platí stejná pravidla jako u vytápění domu: dobře to promyslet, zvážit potřebný výkon a zvolit takové palivo, které vám bude vyhovovat dlouhodobě. Sepsali jsme možnosti,  jaké topení na chalupu dává největší smysl.

Největší rozdíl je v tom, jestli na chalupu jezdíte přes celý rok, nebo jen od jara do podzimu. Dále je třeba zvážit klimatické podmínky, stav a stáří budovy a dostupnost paliv a energií na konkrétním místě. Například na samotě u lesa jsou možnosti výrazně omezenější. 

Dřevo je ověřené staletími 

Tradiční a oblíbený způsob vytápění chat i chalup zajišťuje dříví. Hlavní výhodou je cena a dostupnost dřeva a široké možnosti využití. Můžete ho spalovat v otevřených krbech, kamnech nebo moderních krbech s vložkou. V úvahu přichází i kotel na dřevo a praktická jsou také kamna s varnou plochou a troubou.

Topení dřevem je oblíbené i pro svou atmosféru, kterou vytváří v místnosti, a přirozené teplo. Je však důležité zajistit si dostatečné zásoby dřeva, které necháte důkladně proschnout.

A jaké další možnosti se pro topení na chalupě nabízejí? Vezměme to postupně podle toho, v jakých obdobích a jak intenzivně potřebujete rekreační objekt vytápět.

1. Vytápění pro sezónně obývanou chalupu

Elektrické vytápění

Pokud je v místě zavedená elektřina a chalupa má dobré tepelně-izolační vlastnosti, můžete využít elektrické vytápění. V současnosti lze vybírat z nejrůznějších výhřevných panelů a přenosných zářičů. Vzhledem k ceně elektřiny nejde o úplně ekonomické řešení, ale během jara a podzimu bude na občasné přitopení stačit. Elektrické topení je plně komfortní a může být pohodlnou volbou. 

Topení dřevem

Další možností je už zmíněné dřevo. Velké oblibě se těší krbová kamna – jejich výhodou je snadná instalace. Jde o hotový produkt z litiny nebo plechu, který je nutné jen odborně zapojit ke komínu a další stavební úpravy nejsou potřeba. Na rozdíl od krbové vložky, která se musí obestavět. 

Vybírat můžete z řady variant vzhledu, velikosti i zpracování. Do venkovsky laděných interiérů krásně zapadnou i sporáky na dřevo, ve kterých je možné topit, péct i vařit, nebo tradiční kachlová kamna ideálně s prostorem na ležení nebo sezení. Náklady na jejich stavbu se ale šplhají vysoko. 

Uzavřená krbová vložka a krbová kamna na dřevo dosahují přibližně stejné účinnosti – kolem 60 až 80 procent. Pro správnou tepelnou pohodu v místnosti je důležité zvolit správný výkon vytápění.

Kamna na dřevo

Jednodušeji díky kamnům na pelety

Kromě dřeva můžete vsadit na dřevěné pelety a pořídit si z naší nabídky automatická kamna na peletyJejich hlavní výhoda je, že po naplnění zásobníku vytápí až 3 dny samočinně, bez nutnosti přikládání

Vytápění zapnete pouhým stiskem tlačítka a pro průběh si můžete nastavit vlastní denní nebo týdenní program. Účinnost kamen na pelety od OPOP je přes 87 procent. Mají hloubku pouhých 40 centimetrů, takže v místnosti nezabírají zbytečně moc místa. Nepotřebují stavební úpravy, pouze připojení na komín a vybírat můžete ze šesti barevných variant.

Kamna na pelety

2. Vytápění pro celoročně obývanou chalupu

V případě, že máte větší chalupu s několika místnosti, kam jezdíte i přes zimu, můžete vytápění řešit topnou soustavou, která je napojená na kotel. Díky tomu získáte teplo v každé místnosti s radiátorem a můžete ohřívat také vodu. Vhodnou volbou je kotel na tuhá paliva či biomasu, tedy spalující dřevo nebo dřevěné pelety.

Kotel na pevná paliva je jistota

Kotel stojí v technické místnosti nebo kotelně a je připojený na centrální soustavu, která rovnoměrně rozvádí teplo do jednotlivých radiátorů. Moderní kotle zaručují snadnou obsluhu, čištění i ekologický provoz. 

Platí to, co v případě kamen:

  • dřevo se musí přikládat ručně
  • pelety se dopravují ze zásobníku automaticky

Kotel na dřevo bez pravidelného ručního přikládání vytápět nebude. Konstrukce a fungování moderních zplynovacích kotlů naštěstí zabezpečují, že spotřeba paliva je nižší než u starých prohořívacích kotlů. To vše díky vysoké účinnosti kolem 90 procent a modulaci aktuálního výkonu. Dřevo můžeme doporučit i pro vytápění staré chalupy, která nemá ideální stav izolace a hodně tepla z ní uniká ven.

Kotel na dřevo

Pokud dáváte přednost většímu komfortu, můžete uvažovat i o automatickém kotli na pelety. Palivo jednou za několik dnů nasypete do zásobníku a další chod vytápění probíhá samočinně. Řídicí jednotka reguluje chod a dopravu pelet ze zásobníku na rošt hořáku. V bezúdržbovém režimu může fungovat přibližně 5 až 7 dnů.

Užívejte si ovládání na dálku

Co využijete doma i na chalupě, je vzdálené ovládání kotle na pelety. Po připojení na internet lze chod vytápění nastavovat odkudkoli. Určitě oceníte, že si můžete chalupu vytopit na příjemnou teplotu ještě před svým příjezdem nebo třeba před návratem z lyžování.

Pelety

Co vzít v potaz při vytápění chaty či chalupy

  1. Maximální izolace: Dobrá izolace je klíčovým prvkem pro udržení tepla uvnitř. Izolujte stěny, strop a podlahu a zajistěte, že okny ani dveřmi neprofukuje.
  2. Regulace vytápění: Pokud je to možné, regulujte průběh vytápění a nastavení teploty podle aktuální situace. To může pomoci šetřit energii.
  3. Údržba a příprava před zimou: Pravidelně udržujte topné systémy i komín v dobrém stavu. Pokud přes zimu na chalupu nejezdíte, zabezpečte vše před mrazem a poškozením.