Jaké mají výhody kotle se zásobníkem

Kotle se zásobníkem mají přidanou násypku na palivo, které si sami přikládají podle potřeby a vašeho nastavení. Kotel na tuhá paliva se zásobníkem může být tzv. automatický kombinovaný (automatický) kotel, který, jak název napovídá, kombinuje dvě paliva. Pro dosypávání se hodí pelety a uhlí a to díky menší velikosti a uniformnímu tvaru, který přeje automatizaci.

kotle se zásobníkem

Kotel se zásobníkem a jeho výhody a nevýhody

Kotel se zásobníkem si doplňuje palivo sám. To znamená, že vy naložíte násypku a nemusíte se (většinou) 3 – 4 dny o kotel starat, ačkoliv topí. Tím, že si přikládá průběžně je i ekologičtější než kotel na ruční přikládání. Na druhou stranu pro některé zákazníky je nastavení kotlů příliš složité a odrazuje je závislost na elektřině i vyšší pořizovací cena.

Čím větší násypka, tím méně starostí

Čím máte větší násypku tím méně se musíte o kotel starat, protože si přikládá sám a na víc dnů. Ovšem je potřeba přibrat do této rovnice i výkon kotle, kotel s malým výkonem má i menší spotřebu, a proto mu palivo v menší násypce vydrží také na 34 dny.

Běžné typy zásobníků

Kotle na pelety  mají různé typy násypek podle velikosti. První možností je kompaktní násypka na 60 – 250 kg pelet, která vydrží, když se naplní, sama topit zhruba 3 – 4 dny. Je přímo napojená na kotel a “kompaktně” drží design s kotlem.

Další možností je externí násypka, která má stejnou velikost jako předchozí násypka, ale stojí mimo kotel. Její výhoda je, že stojí samostatně, a tak nemusí být přímo vedle kotle, což je pro některé zákazníky výhodné kvůli rozměrům v jejich kotelně. 

Čím větší zásobník, tím víc…

V nabídce máte také velké násypky pro 3 t pelet, které se hodí pro kotle s výkonem 80 kW.

Někteří zákazníci si vytvoří v samostatné místnost silo na palivo, které se podavačem dopravují do kotle.

Zásobníky pro kotle s menším výkonem

Naše menší kotle Biopel MiniBiopel Mini Tower mají násypku na 40 kg (pro výkon 10 – 15 kW) nebo na 60 kg (vyšší výkon), která jim také vydrží zhruba 3 – 4 dny. Rozdíl mezi kotli je prakticky v tom, že Biopel Tower má násypku nad sebou, a proto zabírá opravdu velmi málo prostoru (šířka 35 cm) a Biopel mini vedle sebe.

Násypka na uhlí

Rozdíl mezi násypkami kotlů na uhlí je v tom, že mají vizuálně trochu jiný tvar a jsou uzavřené a vzduchotěsné. Automatický kotel na uhlí se zásobníkem také musíte zapálit a nedokáže sám proces spalování zastavit. Proto vždy dohoří veškeré palivo z násypky.

Jak se kotel udržuje

U automatických kotlů čistíte kotlové těleso, hořák, a u peletového odstraňujete z násypky zbytkový prach (ale můžete mít automatické odpopelnění, které vám protáhne frekvenci čištění na 34 měsíců.