Jaké mají výhody kotle se zásobníkem

Kotle se zásobníkem mají přidanou násypku na palivo, které si sami přikládají podle potřeby a vašeho nastavení. Kotel na tuhá paliva se zásobníkem může být tzv. automatický kombinovaný (automatický) kotel, který, jak název napovídá, kombinuje dvě paliva. Pro dosypávání se hodí pelety a uhlí a to díky menší velikosti a uniformnímu tvaru, který přeje automatizaci.

Kotel se zásobníkem a jeho výhody a nevýhody

Kotel se zásobníkem si doplňuje palivo sám. To znamená, že vy naložíte násypku a nemusíte se (většinou) 3–4 dny o kotel starat, ačkoliv topí. Tím, že si přikládá průběžně je i ekologičtější než kotel na ruční přikládání. Na druhou stranu pro některé zákazníky je nastavení kotlů příliš složité a odrazuje je závislost na elektřině i vyšší pořizovací cena.

Čím větší násypka, tím méně starostí

Čím máte větší násypku tím méně se musíte o kotel starat, protože si přikládá sám a na víc dnů. Ovšem je potřeba přibrat do této rovnice i výkon kotle, kotel s malým výkonem má i menší spotřebu, a proto mu palivo v menší násypce vydrží také na 34 dny.

Běžné typy zásobníků

Kotle na pelety  mají různé typy násypek podle velikosti. První možností je kompaktní násypka na 60–250 kg pelet, která vydrží, když se naplní, sama topit zhruba 3–4 dny. Je přímo napojená na kotel a “kompaktně” drží design s kotlem.

Další možností je externí násypka, která má stejnou velikost jako předchozí násypka, ale stojí mimo kotel. Její výhoda je, že stojí samostatně, a tak nemusí být přímo vedle kotle, což je pro některé zákazníky výhodné kvůli rozměrům v jejich kotelně. 

Čím větší zásobník, tím víc...

V nabídce máte také velké násypky pro 3 t pelet, které se hodí pro kotle s výkonem 80 kW.

Někteří zákazníci si vytvoří v samostatné místnost silo na palivo, které se podavačem dopravují do kotle.

Zásobníky pro kotle s menším výkonem

Naše menší kotle Biopel Mini a Biopel Mini Tower mají násypku na 40 kg (pro výkon 10–15 kW) nebo na 60 kg (vyšší výkon), která jim také vydrží zhruba 3–4 dny. Rozdíl mezi kotli je prakticky v tom, že Biopel Tower má násypku nad sebou, a proto zabírá opravdu velmi málo prostoru (šířka 35 cm) a Biopel mini vedle sebe.

Násypka na uhlí

Rozdíl mezi násypkami u kotlů na uhlí je v tom, že mají vizuálně trochu jiný tvar a jsou uzavřené a vzduchotěsné. Automatický kotel na uhlí se zásobníkem také musíte zapálit a nedokáže sám proces spalování zastavit. Proto vždy dohoří veškeré palivo z násypky.

Jak se kotel udržuje

U automatických kotlů čistíte kotlové těleso, hořák, a u peletového odstraňujete z násypky zbytkový prach (ale můžete mít automatické odpopelnění, které vám protáhne frekvenci čištění na 34 měsíců.