Jaké mají výhody kotle se zásobníkem

kotle se zásobníkem
Jaké mají výhody kotle se zásobníkem

Kotle se zásobníkem mají přidanou násypku na palivo a sami si přikládají palivo podle potřeby a vašeho nastavení. Z nabídky kotlů se zásobníkem jsou ve hře tzv. automatické kotle a kombinované (automatické) kotle, které, jak název napovídá, kombinují dvě paliva. Pro dosypávání paliva se hodí jako palivo pouze pelety a uhlí a to díky menší velikosti, která přeje automatizaci.

Výhody a nevýhody kotlů se zásobníkem

Nespornou výhodou kotlů se zásobníkem je, že si doplňují palivo sami. To znamená, že vy naložíte násypku a nemusíte se (většinou) 3-4 dny o kotel starat, ačkoliv topí. Tím, že si kotle přikládají průběžně pomalu sami jsou i ekologičtější než kotle na ruční přikládání. Na druhou stranu pro některé zákazníky je nastavení kotlů příliš složité a odrazuje je závislost na elektřině i vyšší pořizovací cena kotle.

Čím větší násypka, tím méně starostí

Čím máte větší násypku tím méně se musíte o kotel starat, protože si přikládá sám a na víc dnů. Ovšem je potřeba přibrat do této rovnice i výkon kotle, kotel s malým výkonem má i menší spotřebu, a proto mu palivo v menší násypce vydrží také na 3-4 dny.

Běžné typy zásobníků

Kotle na pelety mají různé typy násypek podle velikosti. První možností je kompaktní násypka na 60-250 kg pelet, která vydrží, když se naplní, sama topit zhruba 3-4 dny. Je přímo napojená na kotel a “kompaktně” drží design s kotlem.

 

Další možností je externí násypka, která má stejnou velikost jako předchozí násypka, ale stojí mimo kotel. Její výhoda je, že stojí samostatně, a tak nemusí být přímo vedle kotle, což je pro některé zákazníky výhodné kvůli rozměrům v jejich kotelně. 

Čím větší zásobník, tím víc...

V nabídce máte také velké násypky pro 3 t pelet, které se hodí pro kotle s výkonem 80 kW.

Někteří zákazníci si vytvoří v samostatné místnost silo na palivo, které se podavačem dopravují do kotle.

Zásobníky pro kotle s menším výkonem

Naše menší kotle Biopel Mini a Biopel Mini Tower mají násypku na 40 kg (pro výkon 10-15 kW) nebo na 60 kg (vyšší výkon), která jim také vydrží zhruba 3-4 dny. Rozdíl mezi kotli je prakticky v tom, že Biopel Tower má násypku nad sebou, a proto zabírá opravdu velmi málo prostoru (šířka 35 cm) a Biopel mini vedle sebe. 

Násypka na uhlí

Rozdíl mezi násypkami u kotlů na uhlí je pouze v tom, že mají vizuálně trochu jiný tvar a jsou uzavřené a vzduchotěsné.

Jak se kotel udržuje

U automatických kotlů čistíte kotlové těleso, hořák, a u peletového odstraňujete z násypky zbytkový prach (ale můžete mít automatické odpopelnění, které vám protáhne frekvenci čištění na 3-4 měsíců.