Slovensky

Russian

English

Deutsch

Česky

 
 

Dotace

Výměna kotlů startuje, a proto Vám přinášíme aktuální novinky!!!

Potřebujete pomoct s vyřízením dotace? Neváhejte nás kontaktovat na sales@opop.cz, nebo na 571 675 240.

1) KOTLÍKOVÁ DOTACE AKTUÁLNĚ!

KTERÉ KRAJE VYPÍŠÍ JEŠTĚ LETOS 2. KOLO ŽÁDOSTÍ?

Plzeňský kraj - příjem žádostí na podzim 2016

Ústecký kraj - příjem žádostí od prosince 2016

Jihomoravský kraj - příjem žádostí podzim/prosinec 2016

Královehradecký kraj - příjem žádostí od září 2016

Středočeský kraj - příjem žádostí v průběhu léta 2016

Pardubický - příjem žádostí podzim/prosinec 2016


Z našeho výrobního sortimentu jsou zaregistrovány pro dotace následující produkty:

Automatický kotel na pelety Biopel Line (10kW, 15kW, 20kW, 30kW, 40kW) - výše dotace až 80%

Zplyňovací kotel na dřevo Ecomax 50 - výše dotace až 80% (registrace proběhne v lednu 2016)

Kotel na hnědé uhlí pro ruční přikládání H416EKO-U - výše dotace 70%

Automatický kotel na uhlí H824-A - výše dotace až 70%

Automatický kotel na uhlí a pelety H824-AP - výše dotace až 75%, SVT21371

V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte!

 

Některé schválené kotle nesplňují podmínky dotací, varují výrobci!

30.5.2016, Ostrava ČT

Na seznamu výrobků a technologií, na něž lidé při výměně kotlů za ekologické dostanou dotace, jsou zřejmě kotle, které stanovené podmínky nesplňují. Testy jednoho z kotlů dokonce vycházejí tak, že by se na českém trhu správně vůbec neměl prodávat. Novinářům to dnes v Ostravě řekli zástupci českých výrobců kotlů a Asociace podniků topenářské techniky. Podle nich některé kotle životnímu prostředí neprospívají a navíc ohrožují domácí výrobce. Mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková uvedla, že prozatím nebylo potvrzeno, že by nějaký kotel nesplňoval podmínky programu.

"Už v roce 2014 na nás odborná veřejnost vyvíjela obrovský tlak. Podle odborníků z oboru některé výrobky svojí konstrukcí nemohly v žádném případě splňovat podmínky, které deklarovaly," řekl předseda asociace Mojmír Krátký.

Asociace si vybrala jeden kotel slovenského výrobce, který má platný slovenský certifikát a pro zařazení na seznam vhodných výrobků už žádné další české zkoušky nepotřebuje. Nechala jej otestovat v brněnské laboratoři, která zkoušky dělá jako jediná v Česku. Podle výsledků testu kotel loni v lednu zcela propadl.

"Daný výrobek deklaruje tu nejvyšší (pátou) imisní třídu. Výsledek byl takový, že podle autorizovaného měření není ani ve třetí třídě. Čili podle našeho názoru a výsledků tohoto měření by neměl být vůbec uváděn na trh," řekl Krátký.

Výsledky testu předala asociace příslušným institucím, ty však podle Krátkého jen formálně ověřily platnost certifikátu a neobjevily žádný rozpor. Výsledky druhého testu asociace stále nemá k dispozici. "Prověřování stojí nemalé peníze a úsilí, mělo by se to řešit na úrovni státu. My už jsme vyčerpali všechny možnosti. V poslední fázi pomoc nabídlo ministerstvo životního prostředí," řekl Krátký. Dodal, že podle jeho informací se ministerští úředníci věcí intenzivně zabývají, a tak věří, že nastane posun a situace se vyřeší.

Náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík (ČSSD) řekl, že kraj už zjišťuje, jakým způsobem může postupovat. Do seznamů schválených kotlů nemůže zasahovat. Pokud však na něm budou výrobky, které nesplňují podmínky, může se podle něj stát, že Evropská unie bude chtít peníze zpět.

V seznamu je více než 360 kotlů. Slovenský kotel, který podle asociace nesplňuje podmínky, patří k nejprodávanějším, prodaly už se jej minimálně stovky. "Ukazujeme na to, že by se měly urychleně začít možná dělat revize veškerých zařízení. Je mi jasné, že to nemusí být ojedinělý případ, může se stát, že těch kotlů bude celá řada, které vůbec nebudou splňovat třeba imisní třídy tak, jak jsou stanoveny," řekl Havlík.

Roubíčková uvedla, že ministerstvo má spolu se Státním fondem životního prostředí připravené postupy, jak zajistit případnou výměnu kotlů bez nutnosti vracet poskytnuté dotace, pro případ, že by se prokázalo, že nějaký kotel podmínkám nevyhovuje. "Zároveň je postup v maximálně možné míře vstřícný a komfortní k občanům, kteří si v dobré víře pořídili kotel ze seznamu výrobků a technologií, u kterého se později ukázalo, že nesplňuje podmínky programu. Dotčený případ nemůže v žádném případě narušit věrohodnost dotačního programu, v podezření je pouze jeden výrobek z 386 zapsaných," uvedla Roubíčková.

Generální ředitel bohumínského výrobce kotlů Viadrus Roman Sikora řekl, že se čeští výrobci cítí neférovým jednáním zahraničních firem poškozeny a ohroženy. "My musíme zkoušky dělat, stojí nás to obrovské úsilí i peníze a nyní přihlížíme, jak se k nám hrnou zahraniční výrobky, které to mít nemusí," řekl Sikora.

Místo starého kotle, nový a ekologičtější - takzvané kotlíkové dotace mohou nyní vyplácet všechny české kraje. Ministerstvo financí

totiž odsouhlasilo i několik zbývajících projektů jednotlivých kraj. Kraje mohou tedy bez problému začít vypisovat výzvy pro občany.

Podle odhadů se bude měnit až 350 tisíc starých kotlů po celé republice. Do pěti let má na výměny kotlů v domácnostech jít až devět miliard korun, které získalo MŽP od Evropské komise.
Kotlíkové dotace jsou určeny pro občany na výměnu zdroje vytápění v rodinných domech. Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a takzvaná mikro-energetická opatření mohou lidé získat až 85procentní dotaci z maximální částky 150 tisíc korun.

Více z aktualit se dozvíte na odkazech níže:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/416231100030530-udalosti-v-regionech/


2) EKODESIGN KOTLŮ:

Nařízením komise (EU) 2015/1185 a sní související směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES nabyly v platnost požadavky na ekodesign kotlů na tuhá paliva.

Každý kotel nyní musí splňovat požadavky ekodesignu.

Z našeho sorimentu jej splňují následující kotle: www.opop.cz/biopel

                                                                            http://www.opop.cz/ocelove-kotle-na-hnede-uhli-h416-eko-u

                                                                            http://www.opop.cz/ecomax

                                                                            http://www.opop.cz/automaticke-kotle-h8-a

Více informací o požadavcíh ekodesignu naleznete na následujících odkazech: 

www.mpo.cz/dokument158127.html ; eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:JOL_2015_193_R_0001&from=CS

 
 
 
Zašovská 750, Valašské Meziříčí, 757 01
Tel.: +420 571 675 240
E-mail: sales@opop.cz

Kariéra